Pregled bibliografske jedinice broj: 184908
Uloga lokalne zajednice u skrbi za starije osobe
Uloga lokalne zajednice u skrbi za starije osobe // Knjiga sažetaka "Identitet Istre – ; ishodišta i perspektive" / Matijević, Zlatko (ur.).
Pula: Organizatori skupa (Institut društvenih znanosti Ivo Pilar – ; Centar Pula ; Hrvatski institut za povijest, Zagreb ; Filozofski fakultet u Puli ; Centar za promicanje socijalnog nauka crkve HBK, Zagreb ; Biskupija porečko-pulska, Poreč), 2004. (predavanje, međunarodna recenzija, sažetak, znanstveni)
CROSBI ID: 184908 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Uloga lokalne zajednice u skrbi za starije osobe
(The Role of Local Community in the Care For Older People)
Autori
Havelka, Mladen ; Lučanin, Damir ; Despot Lučanin, Jasminka ; Petrak, Olivera
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Sažeci sa skupova, sažetak, znanstveni
Izvornik
Knjiga sažetaka "Identitet Istre – ; ishodišta i perspektive"
/ Matijević, Zlatko - Pula : Organizatori skupa (Institut društvenih znanosti Ivo Pilar – ; Centar Pula ; Hrvatski institut za povijest, Zagreb ; Filozofski fakultet u Puli ; Centar za promicanje socijalnog nauka crkve HBK, Zagreb ; Biskupija porečko-pulska, Poreč), 2004
Skup
Znanstveni skup "Identitet Istre – ; ishodišta i perspektive"
Mjesto i datum
Pula, Hrvatska, 16.06.2004. - 18.06.2004
Vrsta sudjelovanja
Predavanje
Vrsta recenzije
Međunarodna recenzija
Ključne riječi
lokalna zajednica; skrb za stare
(local community; care for the aged)
Sažetak
Demografske i populacijske osobitosti Istarske županije određuju opći okvir za planiranje u području zdravstvene i socijalne politike u zajednici s ciljem osiguranja primjerenih uvjeta života za sve članove zajednice. Statistički podaci pokazuju pad broja novorođene djece i povećani broj osoba starijih od 65 godina na području Istarske županije, odnosno trend depopulacije. Usporedno, u porastu je broj starijih osoba koje žive same, te broj dvočlanih staračkih domaćinstava. S obzirom na sve manji broj višegeneracijskih obitelji, raste obveza lokalne zajednice da razvije sustav skrbi za starije osobe na svom području. U svakoj lokalnoj zajednici može se organizirati program skrbi sukladan različitim potrebama starijih ljudi, ovisno o tradicionalnim, kulturnim, povijesnim, i drugim razlikama među njima. Te su razlike temelj posebnosti u pristupu starijim ljudima u pojedinim lokalnim zajednicama. U istraživanju provedenom na području čitave Hrvatske prikupljeni su podaci o osnovnim socio-demografskim obilježjima starijih osoba, njihovom obiteljskom i zdravstvenom stanju te o dostupnosti različitih zdravstvenih, socijalnih i drugih usluga skrbi, kao i o potrebama starijih osoba za takvim uslugama. Rezultati upućuju na vrlo širok i raznolik raspon mogućih potreba za uslugama skrbi. Prednost je lokalne zajednice da pokriva manje područje, pa je stoga u mogućnosti brže i lakše prilagoditi se promjenjivim potrebama starije populacije. Osim toga, moguće je bolje uskladiti i povezati sve postojeće izvore skrbi u manjem području, pa je stoga pružanje skrbi učinkovitije.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Javno zdravstvo i zdravstvena zaštita