Pregled bibliografske jedinice broj: 181214
POVEĆANA KRUTOST ACC U ŽENA S VEĆIM INDEKSOM TJELESNE TEŽINE
POVEĆANA KRUTOST ACC U ŽENA S VEĆIM INDEKSOM TJELESNE TEŽINE // Acta Clinica Croatica 2004 ; 43 (suppl.1) / Demarin, Vida ; Trkanjec, Zlatko ; Vuković, Vlasta (ur.).
Zagreb: KB Sestre milosrdnice Institut za kliničko medicinska istraživanja, 2004. (poster, međunarodna recenzija, sažetak, znanstveni)
CROSBI ID: 181214 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
POVEĆANA KRUTOST ACC U ŽENA S VEĆIM INDEKSOM TJELESNE TEŽINE
(INCREASED CCA STIFFNESS IN WOMEN WITH GREATER BODY MASS INDEX)
Autori
Lovrenčić-Huzjan, A ; Kesić, MJ ; Vuković, V ; Morović, S ; Zavoreo, I ; Roje Bedeković, M ; Demarin, V
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Sažeci sa skupova, sažetak, znanstveni
Izvornik
Acta Clinica Croatica 2004 ; 43 (suppl.1)
/ Demarin, Vida ; Trkanjec, Zlatko ; Vuković, Vlasta - Zagreb : KB Sestre milosrdnice Institut za kliničko medicinska istraživanja, 2004
Skup
Acta clinica Croatica, Zbornik radova, Drugi kongres Hrvatskog društva za neurovaskularne poremećaje Hrvatskog liječničkog zbora
Mjesto i datum
Zagreb, Hrvatska, 14.10.2004. - 16.10.2004
Vrsta sudjelovanja
Poster
Vrsta recenzije
Međunarodna recenzija
Ključne riječi
ACC; Index tjelesne težine
(CCA; body mass index)
Sažetak
Uvod i cilj: Smanjenje elastičnosti u zajedničkoj karotidnoj arteriji (ACC) značajan je prediktor za nastanak ateroskleroze i moždanog udara. Većina istraživanja provedena je na muškarcima srednje dobi uglavnom stoga što su muškarci skloniji nastanku rane ateroskleroze. Dosada je utvrdilo da žene s povećanim vrijednostima indeksa tjelesne težine (ITT) imaju zadebljani intimalni dio (IMT) u ACC. Cilj istraživanja bio je utvrditi da li u našoj skupini ispitanika postoji razlika u krutosti u žena srednje dobi koje imaju različite vrijednosti ITT. Bolesnici i metode: U istraživanje je bilo uključeno 10 žena, dobrovoljaca koje su imale odgovarajuću kontrolu prema dobi te čimbenicima rizika. Istraživanje se vršilo uz pomoć B prikaza visoke rezolucije i M prikaza na ultrazvučnom aparatu Aloka 5500 Prosound. Za ispitivanje elastičnosti korištena su dva parametra: luminalni napor (LN) i napor stijenke (NS). Oni se izračunavaju tako da se razlika promjera arterijske stijenke u sistoličkom i dijastoličkom dijelu srčanog ciklusa podijeli s dijastoličkim promjerom, a NS je pritom uključuje i debljinu intimalnog dijela prednje i stražnje stijenke. Odgovarajuće statističke metode upotrijebljene su za usporedbu među skupinama. Rezultat: U istraživanje je bilo uključeno ukupno 20 žena, u dobi od 52, 5 + 7, 9 godine (raspon 39-69). Granica vrijednosti ITT-a za pretilost je bila 27, 3 kg/m2. Prosječne vrijednosti IMT kod žena povišenog ITT-a bila je 0, 54 + 0, 13 mm, a u kontrolnoj skupini 0, 46 + 0, 13 mm (p<0, 05). LN u ACC u pretilih žena bio je 10, 75 + 3, 52 %, a u kontrolnoj skupini 11, 41 + 6, 29 % (p<0, 05). LN u ACC u pretilih žena bio je 4, 45 + 4, 5 %(p<0, 05), a u kontrolnoj skupini 9, 59 + 3, 67 % (p<0, 05). Zaključak: Usporedbom LN i NS-a među skupinom pretilih žena i žena normalnih vrijednosti ITT-a dokazana je statistički značajna razlika pa se ti parametri mogu koristiti u istraživanju rane ateroskleroze žena.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Kliničke medicinske znanosti