Pregled bibliografske jedinice broj: 180448
Utjecaj obradbe i uvjeta čuvanja na propusnost plinova kroz polipropilenski film i polietilen/poliester laminat
Utjecaj obradbe i uvjeta čuvanja na propusnost plinova kroz polipropilenski film i polietilen/poliester laminat, 2002., diplomski rad, Prehrambeno-biotehnološki fakultet, Zagreb
CROSBI ID: 180448 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Utjecaj obradbe i uvjeta čuvanja na propusnost plinova kroz polipropilenski film i polietilen/poliester laminat
(The influence of treatment and storage condition on gases permeability of polypropylene film and polyethylene/polyester laminate)
Autori
Halambek, Jasna
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Ocjenski radovi, diplomski rad
Fakultet
Prehrambeno-biotehnološki fakultet
Mjesto
Zagreb
Datum
01.07
Godina
2002
Stranica
48
Mentor
Galić, Kata
Ključne riječi
Čuvanje; kisik; laminat; polipropilen; polietilen/poliester; propusnost; ugljikov dioksid;
(storage; oxygen; laminate; polypropylene; polyethylene/polyester; permeability; carbon dioxide)
Sažetak
Poznavanje propusnosti polimernih materijala na plinove značajno je zbog povećanja vijeka trajanja upakiranih svježih namirnica. Pakiranje svježih namirnica u modificiranoj atmosferi omogućava zaštitu proizvoda od raznih promjena kojima su one podložne zbog djelovanja temperature, relativne vlage, kisika i svjetlosti. polmerni plinovi različito propuštaju molekule permeata što ovisi o njihovoj debljini, temperaturi i svojstvima permeata (oblik i veličina molekule), razlici tlakova, prisutnosti aditiva, strukturnoj građi itd. Važna je i otpornost polimernih materijala prema kemijskoj prirodi namirnice, pa se često koriste modelne otopine kao simulanti hrane, a uvjeti testiranja uzoraka ovise o uvjetima čuvanja upakiranih namirnica. mjerena je propusnost polipropilenskog monofilma i laminata polietilen/poliester na plinove kisik i ugljikov dioksid, i to prije i nakon skladištenja svježe rezanog kupusa. Uzorci polimernih materijala u kojima je bio čuvan svježi kupus tijekom 9 dana pri 4°C, također su bili podvrgnuti djelovanju otopine octene kiseline. Mjerenja su provedena pri temperaturi od 20 i 40°C. Izmjerene su niske vrijednosti propusnosti za neobrađene uzorke, dok su za obrađene uzorke propusnosti bile značajno veće i povećavale su se porastom temperature. Iznimka je bila propusnost laminata polietilen/poliester koja je bila niža pri temperaturi 40°C nego pri 20°C. Energije permeacije slijedile su rezultate mjerenja propusnosti na oba plina i za oba uzorka. Niske vrijednosti opće migracije znatno su niže od zakonom utvrđenih vrijednosti što osigurava primjenu materijala i udovoljavanju EU smjernicama o količini ukupne tvari koje smiju migrirati iz polimernog materijala.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Prehrambena tehnologija