Pregled bibliografske jedinice broj: 180311
Promjena propusnosti polimernih folija obradbom s octenom kiselinom i čuvanjem svježeg povrća u hladnjaku
Promjena propusnosti polimernih folija obradbom s octenom kiselinom i čuvanjem svježeg povrća u hladnjaku, 2003., diplomski rad, Prehrambeno-biotehnološki fakultet, Zagreb
CROSBI ID: 180311 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Promjena propusnosti polimernih folija obradbom s octenom kiselinom i čuvanjem svježeg povrća u hladnjaku
(Permeability changes of polymeric films after being in contact with acetic acid solution and fresh vegetable during cold storage)
Autori
Šolaja, Željka
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Ocjenski radovi, diplomski rad
Fakultet
Prehrambeno-biotehnološki fakultet
Mjesto
Zagreb
Datum
10.07
Godina
2003
Stranica
42
Mentor
Ciković, Nada
Ključne riječi
polimerni materijali; propusnost; pakiranje; kisik; ugljikov dioksid
(polymeric materials; permeability; packaging; oxygen; carbon dioxide)
Sažetak
Jedno od najvažnijih svojstava polimernih materijala koji se koriste za ambalažiranje prehrambenih proizvoda je njihova propusnost na plinove, a također je važna i njihova otpornost prema kemijskoj prirodi namirnice, pa se često kao simulanti hrane koriste modelne otopine, a uvjeti testiranja uzoraka ovise o uvjetima čuvanja upakirane namirnice. U radu su provedena ispitivanja propusnosi polipropilenskih monofilmova, te laminata polietilen/poliester na plinove kisik i ugljikov dioksid. Mjerenja su provedena na temperaturi od 20 i 60°C i to prije i nakon skladištenja svježe rezanog kupusa 9 dana na 4°C. Isti uzorci bili su podvrgnuti i djelovanju octene kiseline i to 10 dana na 40°C. Ispitana je i opća migracija tj. prijelaz sastojaka iz ambalaže u hranu i to nakon izlaganja uzoraka djelovanju destilirane vode (10 dana na 40°C). Izmjerene su niske vrijednosti propusnosti za neobrađene uzorke dok su za obrađene uzorke te vrijednosti bile puno veće i povećavale su se porastom temperature. Iznimka je bila propusnost laminata polietilen/poliester, čija je vrijednost bila niža na 60°C nego na 20°C, vjerojatno zbog bubrenja. Niske su vrijednosti opće migracije mnogo niže od zakonom utvrđenih vrijednosti što osigurava primjenu materijala i udovoljava EU smjernicama o količini ukupne tvari koja smije migrirati iz polimernog materijala.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Prehrambena tehnologija
POVEZANOST RADA
Projekti:
0058004
Ustanove:
Prehrambeno-biotehnološki fakultet, Zagreb
Profili:
Nada Ciković
(mentor)