Pregled bibliografske jedinice broj: 178978
Sige: što su i kako nastaju: katalog Zbirke siga Mineraloško-petrografskoga odjela Hrvatskoga prirodoslovnoga muzeja
Sige: što su i kako nastaju: katalog Zbirke siga Mineraloško-petrografskoga odjela Hrvatskoga prirodoslovnoga muzeja. Zagreb: Hrvatski prirodoslovni muzej, 2003 (monografija)
CROSBI ID: 178978 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Sige: što su i kako nastaju: katalog Zbirke siga Mineraloško-petrografskoga odjela Hrvatskoga prirodoslovnoga muzeja
(Speleothems: types and origin, cataloque of Speleothems collection in Croatian Natural History Museum, Department of Mineralogy and Petrography)
Autori
Lacković, Damir
Vrsta, podvrsta i kategorija knjige
Autorske knjige, monografija, strucna
Izdavač
Hrvatski prirodoslovni muzej
Grad
Zagreb
Godina
2003
Stranica
89
ISBN
953-6645-18-1
Ključne riječi
sige; špiljski talozi; krš; katalog; Zbirka siga Mineraloško-petrografskoga odjela Hrvatskoga prirodoslovnoga muzeja
(speleothems; cave sediments; karst; cataloque; Speleothems collection in Croatian Natural History Museum)
Sažetak
Na karbonatnim stijenama Dinarida razvio se tipični krš kojega mnogi istraživači nazivaju i "klasičan krš". Brojni nazivi krških fenomena s područja Dinarida uvedeni su u originalnom obliku i u međunarodnu terminologiju, kao npr. uvala, kamenica, ponor, dolina koju, međutim, u nas zovemo vrtačom ili ponikvom, te polje, što podrazumijeva krško polje. Bogata raznolikost pojava u kršu obuhvaća i fenomen siga. Krški predjeli zapremaju veliki dio hrvatskih Dinarida, pa su unutar njih česte i pojave raznih tipova siga. Namjera knjige jest predstaviti jedinstvenu ljepotu siga, njihove vrste i postanak, te podzemne okoliše krša u kojima nastaju. Na kraju knjige uvršten je i katalog Zbirke siga Mineraloško-petrografskoga odjela Hrvatskoga prirodoslovnoga muzeja. Osim speleolozima, koji se izravno susreću s fenomenom siga, knjiga je namijenjena i ljudima koji nemaju prilike doživjeti sige u njihovom podzemnom ambijentu, te onima koji su posjetili ili posjećuju turistički uređene špilje i jame i žele o sigama saznati nešto više. Fotografije u knjizi prikazuju sige snimljene većinom u krškome podzemlju diljem Hrvatske, malim dijelom u inozemstvu, te dio uzoraka siga koji se čuvaju u Zbirci siga Mineraloško-petrografskoga odjela Hrvatskoga prirodoslovnoga muzeja u Zagrebu.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Geologija
POVEZANOST RADA