Pregled bibliografske jedinice broj: 178565
Neki aspekti nelinearne dinamike jednostavne psihomotorne aktivnosti
Neki aspekti nelinearne dinamike jednostavne psihomotorne aktivnosti // XVI. Dani Ramira Bujasa / Bratko, Denis ; Kolesarić, Vladimir ; Maslić-Seršić, Darja (ur.).
Zagreb: Odsjek za psihologiju Filozofskog fakulteta u Zagrebu i Hrvatsko psihološko društvo, 2003. (predavanje, domaća recenzija, sažetak, znanstveni)
CROSBI ID: 178565 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Neki aspekti nelinearne dinamike jednostavne psihomotorne aktivnosti
(Some aspects of nonlinear dynamics in a simple psychomotor activity)
Autori
Manenica, Ilija ; Proroković, Ana ; Gregov, Ljiljana
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Sažeci sa skupova, sažetak, znanstveni
Izvornik
XVI. Dani Ramira Bujasa
/ Bratko, Denis ; Kolesarić, Vladimir ; Maslić-Seršić, Darja - Zagreb : Odsjek za psihologiju Filozofskog fakulteta u Zagrebu i Hrvatsko psihološko društvo, 2003
Skup
XVI. Dani Ramira Bujasa
Mjesto i datum
Zagreb, Hrvatska, 11.12.2003. - 13.12.2003
Vrsta sudjelovanja
Predavanje
Vrsta recenzije
Domaća recenzija
Ključne riječi
nelinearna dinamika ; psihofiziologija
(nonlinear dynamics ; psychophysiology)
Sažetak
Interes za dinamiku nelinearnih sustava i primjenu teorije determinističkog kaosa na različite eksperimentalne, prirodne i društvene fenomene, u zadnjih je desetak godina značajno porastao. Na području psihologije, teorija kaosa do sada je našla svoju praktičnu primjenu uglavnom na području psihofiziologije, psihofizike, te općenito kad se priroda eksperimentalnih podataka odnosi na tzv. vremenske serije. Kada je riječ o promjenama učinka kod jednostavnih psihomotornih zadataka u funkciji vremena, neka su istraživanja pokazala (Heat, 2000) da se u njihovoj osnovi nalazi, između ostalog, i kaotična dinamika. Stoga je osnovni cilj ovog ispitivanja bio utvrditi eventualne promjene u parametrima nelinearne dinamike sustava koji je u osnovi izvođenja jednostavnog tapping zadatka, i to u različitim eksperimentalnim situacijama. U ispitivanju je sudjelovalo 8 ispitanika od 18- 20 godina starosti, koji su obavljali tapping zadatak u tri različite eksperimentalne situacije: samostalno obavljanje tapping zadatka, te obavljanje tapping zadatka simultano sa zadatkom složene reakcije koji se obavljao slobodnim i nametnutim ritmom. Parametri nelinearne dinamike (korelacijska dimenzija, Lypunov eksponent, postotak rekurenci) dobro diferenciraju promjene u psihomotornoj aktivnosti pri obavljanju tapping zadatka u tri različite eksperimentalne situacije. S obzirom da rezultati dosadašnjih ispitivanja na ovom području (Gregov, 2003) ukazuju na povećanje varijabiliteta tapping intervala u funkciji povećanja opterećenja primarnim zadatkom, bilo bi za očekivati da se povećava i kompleksnost dinamike tog sustava. Međutim, dobiveni rezultati indiciraju upravo suprotne efekte. Kompleksnost ovih promjena promatrana u terminima dimenzionalnosti (faktorske složenosti) psihomotorne aktivnosti, smanjuje se u situacijama simultanog obavljanja dvaju zadataka u odnosu na samostalno obavljanje tapping zadatka. Čini se da dolazi do interakcije djelovanja različitih faktora koji su u osnovi dviju psihomotornih aktivnosti (zadatka složene reakcije i tapping zadatka), a zbog prioritetnosti prvog zadatka, smanjuje se broj faktora koji determiniraju promjene u psihomotornoj aktivnosti pri obavljanju tapping zadatka.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Psihologija