Pregled bibliografske jedinice broj: 173246
Preživljenje u bolesnika s metastatskim kolorektalnim karcinomom
Preživljenje u bolesnika s metastatskim kolorektalnim karcinomom // 9. gGodišnji sasatanak Hrvatskog Gatroenterološkog društva : Knjiga sažetaka / Rotkvić, Ivo ; Troskot, Branko (ur.).
Zagreb, 2003. str. 51-51 (poster, domaća recenzija, sažetak, stručni)
CROSBI ID: 173246 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Preživljenje u bolesnika s metastatskim kolorektalnim karcinomom
(Survival in patients with metastatic colorectal cancer)
Autori
Bagić, Željka ; Đipalo, Iris ; Krznarić Zrnić, Irena ; Dobrila-Dintinjana, Renata ; Štimac, Davor
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Sažeci sa skupova, sažetak, stručni
Izvornik
9. gGodišnji sasatanak Hrvatskog Gatroenterološkog društva : Knjiga sažetaka
/ Rotkvić, Ivo ; Troskot, Branko - Zagreb, 2003, 51-51
Skup
Godišnji sasatanak Hrvatskog Gatroenterološkog društva (9 ; 2003)
Mjesto i datum
Opatija, Hrvatska, 26.09.2003. - 28.09.2003
Vrsta sudjelovanja
Poster
Vrsta recenzije
Domaća recenzija
Ključne riječi
metastatski kolorektalni karcinom; preživljenje
(metastatic colorectal cancer; survival)
Sažetak
U razvijenim zemljama kolorektalni karcinom je na drugom mjestu kao uzrok smrtnosti od karcinoma za oba spola. U trenutku dijagnosticiranja 25-30% bolesnika ima metastatsku bolest ; najčešća sijela metastaza su jetra (38-60%), abdominalni limfni čvorovi (30-40%) te peritoneum (do 30%). Kemoterapija igra značajnu ulogu, kako u duljini preživljenja, tako i u palijativne svrhe. U liječenju inoperabilnih jetrenih metastaza lokalna imunokemoterapija daje posebno vrijedne rezultate. Cilj je bio Odrediti vrijeme preživljenja u bolesnika s metastatskim kolorektalnim karcinomom. Analizirali smo 122 bolesnika s metastatskim kolorektalnim karcinomom liječenim u Gastroenterološko-onkološkoj ambulanti Klinike za internu medicinu KBC-a Rijeka u razdoblju od 1997. do 2003. godine. Bolesnike smo podijelili u dvije grupe. U grupi A nalazio se 71 bolesnik s već razvijenom metastatskom bolesti u trenutku postavljanja dijagnoze, a grupu B činio je 51 bolesnik u kojih je došlo do razvoja metastaza bolesti tijekom liječenja i praćenja. Bolesnici su primali različite kemoterapijske protokole (5-fluorouracil, leukovorin, irinotekan, kapecitabin) kao monoterapiju ili kombinaciju lijekova. Zasebnu analizu učinili smo u još osam bolesnika s metastatskim promjenama u jetri, a koji su primali kombiniranu lokalnu imunokemoterapiju putem intraarterijskog katetera implantiranog u arteriju hepatiku. U grupi A vrijeme preživljenja iznosilo je 8, 66 mjeseci, a u grupi B 9, 24 mjeseci. Od trenutka primjene adjuvantne kemoterapije do razvoja metastatske bolesti u grupi B proteklo je prosječno 11, 7 mjeseci. Preživljenje oboljelih u kojih je terapija primijenjena putem intraarterijskog katetera iznosilo je 12, 3 mjeseci. Vremena preživljenja bolesnika koji imaju razvijenu metastatsku bolest prije početka terapije, ne razlikuje se značajno u odnosu na bolesnike koji su razvili metastaze kolorektalnog karcinoma tijekom liječenja i praćenja. Uočeno je značajno dulje vrijeme preživljenja bolesnika s razvijenom metastatskom bolesti koji su podvrgnuti lokalnoj kombiniranoj imunokemoterapiji.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Kliničke medicinske znanosti
Napomena
Rad je kao poster prezentiran i na skupu Drugi kongres Hrvatskog društva za radioterapiju i onkologiju HLZ-a ; Prvi kongres Hrvatskog društva za internističku onkologiju HLZ-a s međunarodnim sudjelovanjem, održanom od 27.-30.11.2003., Opatija, Hrvatska.