Pregled bibliografske jedinice broj: 172364
Primjena ABC metode u raspoređivanju troškova na nositelje
Primjena ABC metode u raspoređivanju troškova na nositelje // 39. simpozij - Financijski i računovodtveni aspekti korporativnog upravljanja u profitnim i neprofitnim subjektima / Tadijančević, Stjepan ; Cota, Bogomil (ur.).
Zagreb: Hrvatska zajednica računovođa i financijskih djelatnika, 2004. str. 239 - 246 (predavanje, nije recenziran, cjeloviti rad (in extenso), pregledni)
CROSBI ID: 172364 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Primjena ABC metode u raspoređivanju troškova na nositelje
(Activity Based Costing Method and Kalkulations)
Autori
Peršić, Milena
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Sažeci sa skupova, cjeloviti rad (in extenso), pregledni
Izvornik
39. simpozij - Financijski i računovodtveni aspekti korporativnog upravljanja u profitnim i neprofitnim subjektima
/ Tadijančević, Stjepan ; Cota, Bogomil - Zagreb : Hrvatska zajednica računovođa i financijskih djelatnika, 2004, 239 - 246
Skup
Financijski i računovodtveni aspekti korporativnog upravljanja u profitnim i neprofitnim subjektima
Mjesto i datum
Pula, Hrvatska, 20.03.2004. - 22.03.2004
Vrsta sudjelovanja
Predavanje
Vrsta recenzije
Nije recenziran
Ključne riječi
ABC; troškovi; računovodstvo; menadžment
(ABC; Costs; Accounting; Management)
Sažetak
Obračun troškova temeljenih na procesima i aktivnostima (Activity Based Costing - ABC, Prozesskostenrecnung - PKR) razvili su 80-tih godina profesori s Harwarda Kaplan i Cooper . Svoju promociju u praksi doživljava u 90-tim, a temeljeno na spoznajama da tradicionalni sustavi obračuna ne osiguravaju kontrolu općih troškova, niti mogu pružiti informacijsku osnovu za povećanje profitabilnosti proizvoda na dugi rok kao pretpostavke za povećanje konkurentnosti poslovnog sustava. Kalkulacija je računsko-tehnički postupak raspodjele troškova na nositelje, koja u sustavu obračuna po ABC metodi osigurava prijenos troškova glavnih procesa na nositelje troškova (proizvodi, usluge, kupci, tržišni segmenti i sl.). Cilj je utvrditi koja vrsta proizvoda ili usluga kao nositelja troška nosi profit, a koja ne. Stoga treba pristupiti analitičkom sagledavanju svih aktivnosti, kako bi se one mogle grupirati u parcijalne procese. Svaki parcijalni proces treba definirati kroz njegov input (utrošeno vrijeme, utrošeni resursi, učešće u strukturi korištenja kapaciteta… .), sadržaj (tijek procesa) i output (vrijednost tog procesa za poslovni sustav), ali i s polazišta njegovih veza i odnosa s glavnim procesom kojem pripadaju. Potrebno je osigurati relevantne informacije o troškovima koji se mogu dodijeliti pojedinom učinku kao nositelju troška, s polazišta njegove valorizacije na tržištu. Cilju usmjerene nformacije « ; osiguravaju menadžerima da se fokusiraju na nekoliko kritičnih područja, koje pružaju najbolje pretpostavke za ostvarenje veće dobiti ili za veću uspješnost izvođenja pojedinih aktivnosti i procesa u specifičnim uvjetima poslovanja djelatnosti u kojoj se primjenjuje. Da bi se to ostvarilo u praksi je potrebno osigurati organizacijske pretpostavke da mogu spajati različiti parcijalni procesi, različitih mjesta troška u jedan glavni proces, više parcijalnih procesa jednog mjesta troška u jedan glavni proces, jedan parcijalni proces dodjeljivati u više glavnih procesa ili jedan parcijalni proces može biti ujedno i glavni proces i drugo.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Ekonomija