Pregled bibliografske jedinice broj: 172110
B-Non-Hodgkin limfomi u djece
B-Non-Hodgkin limfomi u djece // Liječnički vjesnik, 125 suppl 3, 3. hrvatski kongres hematologa i transfuziologa / Čikeš, Nada (ur.).
Zagreb, 2003. (poster, nije recenziran, sažetak, znanstveni)
CROSBI ID: 172110 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
B-Non-Hodgkin limfomi u djece
(B-Non-Hodgkin lymphoma in Children)
Autori
Konja, Josip ; Dominis, Mara ; Feminić, Ranka ; Rajić, Ljubica ; Batinić, Drago ; Hitrec, Vlasta ; Petković, Iskra ; Kardum, Ika ; Jakovljević, Gordana
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Sažeci sa skupova, sažetak, znanstveni
Izvornik
Liječnički vjesnik, 125 suppl 3, 3. hrvatski kongres hematologa i transfuziologa
/ Čikeš, Nada - Zagreb, 2003
Skup
3. hrvatski kongres hematologa i transfuziologa
Mjesto i datum
Zagreb, Hrvatska; Opatija, Hrvatska, 23.10.2003. - 26.10.2003
Vrsta sudjelovanja
Poster
Vrsta recenzije
Nije recenziran
Ključne riječi
Non- Hodgkin limfom; B stanični
(Non-Hodgkin lymphoma; B cell)
Sažetak
B-non-Hodgkin limfomi (B-NHL) su skupina izrazito agresivnih zločudnih limfoproliferativnih bolesti koje zahtijevaju brzu dijagnostiku i promptni početak liječenja. Sve do nedavno bili su praćeni visokom smrtnošću. Uvođenje izrazito agresivnih protokola s visokim dozama citostatika dovelo je do značajnog poboljšanja rezultata liječenja tako da se danas postižu dugotajne remisije i izlječenje u 85-90% oboljele djece. Glavni razlog ove studije bio je pokušaj da se potvrde odlični rezultati liječenja BFM-NHL studije u našoj zemlji te da se pokušaju pronaći adekvatne mjere za prevenciju često po život opasnih situacijas koje često karakteriziraju rani početak liječenja ove bolesti. Bolesnici i metode: od 1990- 2000 godine 19 djece (od 2-16 godina ; 9 dječaka, 10 djevojčica ; prosječna dob 7, 45 godina) s b-NHL liječeno je protokolom NHL-BFM. Terapija se sastojala od 5-dnevne predfaze praćene s 2- 6 ciklusa visokih doza kemoterapije. Bolesnici su bili podjeljeni u 3 skupine rizika. Rezultati: U svih bolesnika postignuta je kompletna remisija ; u troje je došlo do relapsa bolesti te letalnog ishoda ; 16( 84, 2%) bolesnika nalazi se i dalje u 1. kompletnoj remisiji. Toksičnost III i IV stupnja primjećena je najčešće nakon 1 i 2 ciklusa kemoterapije. Zaključak: Postignuti rezultati (iako se radi o manjoj skupini bolesnika) vrlo su dobri i bitno se ne razlikuju od rezultata zapadnoevropskih centara ; protokol je vrlo efikasan no zbog brojnih teških nuspojava treba se primijeniti samo u centrima koji imaju iskustva u primjeni visokih doza citostatske terapije.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Kliničke medicinske znanosti
POVEZANOST RADA
Ustanove:
Klinička bolnica "Merkur",
Klinika za dječje bolesti Medicinskog fakulteta,
Medicinski fakultet, Zagreb,
Klinički bolnički centar Zagreb
Profili:
Drago Batinić
(autor)
Iskra Petković
(autor)
Vlasta Hitrec
(autor)
Josip Konja
(autor)
Ika Kardum-Skelin
(autor)
Gordana Jakovljević
(autor)
Ljubica Rajić
(autor)