Pregled bibliografske jedinice broj: 171386
Balanoposthitis candidamycetica
Balanoposthitis candidamycetica // Biblioteka stalnog medicinskog usavršavanja "Spolno prenosive bolesti i infekcije" Medicinski fakultet Sveučilišta u Zagrebu / Lipozenčić, Jasna (ur.).
Zagreb: Medicinska naklada, 2003. str. 113-114 (predavanje, domaća recenzija, cjeloviti rad (in extenso), stručni)
CROSBI ID: 171386 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Balanoposthitis candidamycetica
Autori
Lipozenčić, Jasna
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Radovi u zbornicima skupova, cjeloviti rad (in extenso), stručni
Izvornik
Biblioteka stalnog medicinskog usavršavanja "Spolno prenosive bolesti i infekcije" Medicinski fakultet Sveučilišta u Zagrebu
/ Lipozenčić, Jasna - Zagreb : Medicinska naklada, 2003, 113-114
Skup
Poslijediplomski tečaj stalnog medicinskog usavršavanja, Tečaj obnove znanja "Spolno prenosive bolesti i infekcije"
Mjesto i datum
Zagreb, Hrvatska, 21.11.2003
Vrsta sudjelovanja
Predavanje
Vrsta recenzije
Domaća recenzija
Ključne riječi
Balanoposthitis candidamycetica
Sažetak
Balanitis je upala glansa ; postitis unutarnjeg dijela prepucija. Najčešće su zahvaćeni i glans i prepucije pa se govori o balanoposthitisu. U muškaraca koji nisu obrezani obično se oba dijela tkiva zahvaćenom upalom - balanoposthitis. Fimoza, neprikladna higijena, traumatska oštećenja od odjeće, dijabetes, snižena celularna otpornost (i u HIV-u), bitni su čimbenici za nastanak balanoposthitisa. Može nastati: alergijski kontaktni dermatitis nakon primjene različitih topika. Obrezani muškarci imaju manju sklonost za balanoposthitis. Razlikujemo akutni i kronični balanoposthitis.Crvenilo, oticanje i seroporulentna sekrecija, posebice kod fimoze i infekcije s fusobacteriumom, mogu se pojaviti i fisure na frenulumu, koronarnom sulkusu, glansu i unutarnjem listu prepucija.Balanitis candidamycetica je obično klinička dijagnoza. Nađu se bjelkasto-žućkaste pustulice ili eritematozne makule s rubnim vjenčićem, a centralno bijelim plakom. Slične promjene su i u koronarnom sulkusu. Češće se nađu bjelkaste naslage hifa slične naslagama na sluznici usne šupljine. Crvenilo s površnim erozijama je također česta klinička slika.Mikološkom obradom u nativnom nalazu se dokažu hife i spore tipične za Candida albicans. U kulturi se nakon 48 - 96 sati dokaže kandida. Ukoliko je izražena klinička slika na spolovilu, potrebna je mikološka obrada stolice na kandidu, jer su pri izraženim infekcijama patogeni sojevi kandide albikans.Opće liječenje: oralno imidizol: Fluconazol 150 mg kao jednokratna doza ili dnevno tijekom 2-3 dana. Lokalno liječenje: obično se primjenjuju antikandidamicetičke kreme uz pojačane higijenske mjere na spolovilu. Može se primijeniti i otopina gentiana violet. Kirurško liječenje: ponekad, čak i u starijih muškaraca koji nisu imali problema godinama, potrebna je cirkumcizija ukoliko se kronični balanitis ne može dovesti u poboljšanje.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Kliničke medicinske znanosti
POVEZANOST RADA
Projekti:
0108166
Ustanove:
Medicinski fakultet, Zagreb,
Klinički bolnički centar Zagreb
Profili:
Jasna Lipozenčić
(autor)