Pregled bibliografske jedinice broj: 167021
Nacionalna sigurnost i zdravlje
Nacionalna sigurnost i zdravlje // Knjiga sažetaka. 1. Hrvatski kongres preventivne medicine i unapređenja zdravlja / Strnad, Marija (ur.).
Zagreb: Depol Komunikacije ; Medicinski fakultet Sveučilišta u Zagrebu, 2003. (poster, domaća recenzija, sažetak, stručni)
CROSBI ID: 167021 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Nacionalna sigurnost i zdravlje
(National safety and health)
Autori
Gotovac, Petar ; Erceg, Marijan ; Mikulić, D ; Prodan, I ; Strnad, Marija ; Štajdohar, B ; Sruk, B ; Lang, S
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Sažeci sa skupova, sažetak, stručni
Izvornik
Knjiga sažetaka. 1. Hrvatski kongres preventivne medicine i unapređenja zdravlja
/ Strnad, Marija - Zagreb : Depol Komunikacije ; Medicinski fakultet Sveučilišta u Zagrebu, 2003
Skup
1. Hrvatski kongres preventivne medicine i unapređenja zdravlja
Mjesto i datum
Zagreb, Hrvatska, 26.11.2003. - 29.11.2003
Vrsta sudjelovanja
Poster
Vrsta recenzije
Domaća recenzija
Ključne riječi
sigurnost; zdravlje; terorizam
(safety; health; terrorism)
Sažetak
Brz razvoj tehnologije, trgovine, putovanja i informatike postmodernog doba dovodi nas danas pred brojne nove izazove i mogućnosti s pozitivnim i negativnim posljedicama po sigurnost i zdravlje. Zbog toga su danas, u takvom, globaliziranom svijetu u tijeku procesi redefiniranja pojma sigurnosti. Prepoznavanje ovog problema ne odnosi se samo na pojam vojne sigurnosti nego se uvažava i šire interdisciplinarno područje shvaćanja da su kako politika, ekonomija, diplomacija i obrana tako i zdravlje postali predmetom tog procesa u sustavu nacionalne sigurnosti. Navedeni stav, naravno nije novijeg datuma. Promjene pojma i strategije nacionalne sigurnosti uslijedile su nakon prestanka hladnog rata i pada berlinskog zida, a definitivnu promjenu stava učvrstila je pojava novih oblika terorizma, posebno pojava bioterorizma. Uzročno-posljedično zdravlje je (ne samo zbog pojave bioterorizma) postalo bitnim dijelom suvremenog gledanja na problem sigurnosti. Cilj rada je sažeto, iz raspoložive literature, prikazati temeljne činitelje koji su doveli do nužnog redefiniranja (proširenja) pojma i stanja sigurnosti, te slijedom toga iznijeti prijedloge ustrojavanja odgovarajućih nacionalnih institucija, kao npr. Centra za sigurnost zdravlja. Uz to, u radu se navode primjeri poticaja redefiniranja pojma koje, za ovu prigodu dijelimo na one koje temeljem zakonskih obveza moramo, i one koje smo moralno-etički obvezni bolje rješavati. Svrha rada je bolja priprema struka, posebno tradicionalno zapostavljenog i tromog hrvatskog sustava javnog zdravstva, za postizanje primjernih odgovora na postojeće i moguće izazove. I nadalje, svrha rada je poticaj unaprijeđenju opće i, posebno zdravstvene razine sigurnosti.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Javno zdravstvo i zdravstvena zaštita