Pregled bibliografske jedinice broj: 146181
Politike prema mladima u obrazovanju i zapošljavanju
Politike prema mladima u obrazovanju i zapošljavanju // Politička misao, 40 (2003), 3; 58-89 (podatak o recenziji nije dostupan, pregledni rad, znanstveni)
CROSBI ID: 146181 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Politike prema mladima u obrazovanju i zapošljavanju
(Youth - Centered Policies in Education and Employment)
Autori
Ilišin, Vlasta ; Mendeš, Ivona ; Potočnik, Dunja
Izvornik
Politička misao (0032-3241) 40
(2003), 3;
58-89
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Radovi u časopisima, pregledni rad, znanstveni
Ključne riječi
mladi; obrazovanje; obrazovna struktura stanovništva; prerano napuštanje obrazovnog sustava; nezaposlenost; zapošljavanje; politika prema mladima; Hrvatska
(Youth; Education; Educational Structure; Drop - out; Unemployment; Employment; Youth Policy; Croatia)
Sažetak
Tema ovog članka su mladi koji se nalaze u jednom od najneizvjesnijih razdoblja života – na prijelazu iz obrazovnog sustava u sustav zapošljavanja. U Hrvatskoj i jedan i drugi sustav pate od manjkavosti koje mogu biti uzrokom različitih poteškoća za mladu osobu u procesu njene društvene integracije. Oni koji su prerano ispali iz sustava obrazovanja u najtežem su položaju, jer podaci pokazuju da će upravo oni najteže naći zadovoljavajuće (ili odgovarajuće) zaposlenje. Pritom je moguće prepoznati nekoliko naročito ugroženih skupina mladih: mladi s lošijim školskim uspjehom, oni nižih socioekonomskih prilika tj. siromašni, mladi koji žive u ratom pogođenim područjima i koji su, vjerojatno, i sami bili svjedoci i žrtve ratnih stradanja, osobe s mentalnim i psihičkim poteškoćama te mladi Romi. Unatoč evidentnim manjkavostima hrvatskog obrazovnog sustava pokazuje se da je i kod nas svaka nova generacija prosječno obrazovanija od prethodne. Analiza obrazovne strukture hrvatskog stanovništva ukazala je na značajne promjene i pojavu nekih novih tendencija među kojima su najintrigantnija slabija obrazovna postignuća muškaraca. Na porast stope nezaposlenosti utječu postojeći problemi u hrvatskom društvu, potpomognuti strukturalnom ekonomskom krizom. Nezaposlenost u kontekstu problema mladih povlači za sobom specifične posljedice koje svojim dugoročnim utjecajem sprečavaju mlade u preuzimanju aktivne uloge u društvu. Analiza osnovnih statističkih pokazatelja o nezaposlenosti mladih, te posljedica njihove nezaposlenosti i metoda njezina smanjivanja, ukazuje na najslabije točke odnosa hrvatskog sustava zapošljavanja spram mladih. Članak donosi i kratak pregled politike usmjerene posebno prema mladima, a sadržane u Nacionalnom programu djelovanju za mlade koji je kao studiju početkom 2003. godine objavio Državni zavod za zaštitu obitelji, materinstva i mladeži. Nacionalni program posebno naglašava važnost državne skrbi i djelovanja na područjima obrazovanja, zapošljavanja i socijalne politike prema mladima.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Sociologija
Citiraj ovu publikaciju:
Uključenost u ostale bibliografske baze podataka::
- International Political Science Abstract
- Bibliography of the Social Sciences