Pregled bibliografske jedinice broj: 145417
Ugradnja kroma u mulit
Ugradnja kroma u mulit // 4. Znanstveni sastanak Hrvatskog fizikalnog društva, Knjiga sažetaka / Kumerički, Krešimir (ur.).
Zagreb: Prirodoslovno-matematički fakultet Sveučilišta u Zagrebu, 2003. str. 122-122 (poster, domaća recenzija, sažetak, znanstveni)
CROSBI ID: 145417 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Ugradnja kroma u mulit
(Incorporation of chromium in mullite)
Autori
Gržeta, Biserka ; Tkalčec, Emilija ; Ivanković, Hrvoje ; Nothig-Laslo, Vesna
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Sažeci sa skupova, sažetak, znanstveni
Izvornik
4. Znanstveni sastanak Hrvatskog fizikalnog društva, Knjiga sažetaka
/ Kumerički, Krešimir - Zagreb : Prirodoslovno-matematički fakultet Sveučilišta u Zagrebu, 2003, 122-122
Skup
4. Znanstveni sastanak Hrvatskog fizikalnog društva
Mjesto i datum
Zagreb, Hrvatska, 13.11.2003. - 15.11.2003
Vrsta sudjelovanja
Poster
Vrsta recenzije
Domaća recenzija
Ključne riječi
mulit; ugradnja Cr; Rietveldova metoda; EPR
(mullite; Cr doping; Rietveld method; EPR)
Sažetak
Mulit je materijal važan u tehnologiji novih keramika za primjene na visokim temperaturama, jer ima veliku mehaničku čvrstoću, visoku kemijsku stabilnost, visok specifični električni otpor, transparenciju u IC području, mali koeficijent toplinskog rastezanja i veliku otpornost na puzanje čak i pri 1400 oC. Može ga se opisati kemijskom formulom AlVI2(AlIV2+2xSiIV2-2x)O10-x, gdje x označuje broj vakancija kisika u jediničnoj ćeliji, a IV i VI predstavljaju koordinacijski broj atoma aluminija odnosno silicija [1]. Mulit ima rompsku strukturu prostorne grupe Pbam. Utvrđeno je da se u strukturu mulita mogu ugraditi kationi nekih prijelaznih metala u različitim koncentracijama [2]. Ugradnja kroma u mulit je od posebnog interesa jer uzrokuje smanjenje koeficijenta toplinskog rastezanja. Svrha ovog rada je istraživanje ugradnje kroma u mulit dobiven sinteriranjem jednofaznih gelova pri 1400 oC. Priređeni su uzorci mulita konstantnog omjera (Al+Cr)/Si = 3/1 koji su sadržavali 0, 2, 4, 6 i 8 mol% Cr2O3. Uzorci su ispitani pomoću rentgenske difrakcije i elektronske paramagnetske rezonancije (EPR). Rentgenska difrakcija je pokazala da su uzorci mulita dopirani kromom izostrukturni s čistim mulitom. Parametri jedinične ćelije, određeni pomoću metoda fitinga [3], povećavaju se neuniformno s količinom ugrađenog kroma. Struktura dopiranih uzoraka je određena pomoću metode Rietvelda [4]. Ustanovljeno je da ioni Cr3+ supstitucijski zamjenjuju Al3+ u oktaedrima AlO6 , a pored toga se ugrađuju i u intersticijska mjesta u kanalima strukture duž osi c, što je potvrđeno pomoću EPR spektroskopije.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Fizika, Kemija
POVEZANOST RADA
Ustanove:
Institut "Ruđer Bošković", Zagreb,
Fakultet kemijskog inženjerstva i tehnologije, Zagreb
Profili:
Hrvoje Ivanković
(autor)
Vesna Nothig-Laslo
(autor)
Emilija Tkalčec-Čižmek
(autor)
Biserka Gržeta
(autor)