Pregled bibliografske jedinice broj: 137158
Prohaskina studija o problemu slavenske kulture
Prohaskina studija o problemu slavenske kulture // Zbornik o Dragutinu Prohaski - književnom povjesničaru i književnom kritičaru. Zbornik radova sa znanstvenog skupa o Dragutinu Prohaski. Hrvatski književni povjesničari, sv. 8. / Maštrović, Tihomil (ur.).
Zagreb: Hrvatski studiji Sveučilišta u Zagrebu, 2003. str. 139-146 + Summary (predavanje, domaća recenzija, cjeloviti rad (in extenso), znanstveni)
CROSBI ID: 137158 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Prohaskina studija o problemu slavenske kulture
(Prohaska's Study on the Issue of Slavic Culture)
Autori
Sapunar, Andrea
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Radovi u zbornicima skupova, cjeloviti rad (in extenso), znanstveni
Izvornik
Zbornik o Dragutinu Prohaski - književnom povjesničaru i književnom kritičaru. Zbornik radova sa znanstvenog skupa o Dragutinu Prohaski. Hrvatski književni povjesničari, sv. 8.
/ Maštrović, Tihomil - Zagreb : Hrvatski studiji Sveučilišta u Zagrebu, 2003, 139-146 + Summary
Skup
Znanstveni skup o Dragutinu Prohaski
Mjesto i datum
Osijek, Hrvatska, 16.05.2002. - 17.05.2002
Vrsta sudjelovanja
Predavanje
Vrsta recenzije
Domaća recenzija
Ključne riječi
Dragutin Prohaska; slavenska kultura; slavenska kulturologija; ruska književnost
(Dragutin Prohaska; slavic culture; slavic science of culture; russian literature)
Sažetak
Jedna od bitnih, izrazito naglašenih odrednica Prohaskinih književnopovijesnih rasprava i analiza, njegovo je sveslavensko osjećanje i opredjeljivanje, vidljivo i iz njegovog interesa koji je pokazivao za problem slavenske kulture i slavensku književnost, posebice za rusku književnost. Njegova studija Problem slavenske kulture objelodanjena je godine 1914. u Berlinu i Zagrebu. U berlinskom časopisu Die Grenzboten objavljena je na gotici pod naslovom Das slawische Kulturproblem 28. siječnja 1914. Iste godine se u nastavcima pojavljuje u prvih šest brojeva zagrebačkog Savremenika. U oba izdanja podijeljena je u šest zasebnih poglavlja: I. Uvodni članak, II. Češki narodni značaj, III. Značaj poljskoga naroda, IV. Značaj ruskoga naroda, V. Značaj Jugoslavena i VI. Rješavanje problema. Usprkos nekim Prohaskinim nedoumicama u rješavanju problema koje proizlaze iz njegove složenosti, premda je vjerojatnije da su one ponajviše posljedica znanstveno nedostatno protumačenih problema i metodološki neizgrađenog sustavnog pristupa problemu, Prohaskina studija o problemu slavenske kulture predstavlja važan doprinos slavenskoj kulturologiji. To je jedno od onih djela koja su, jasno ukazujući na probleme i nudeći moguća rješenja, zacrtala razvoj budućim istraživanjima slavenske kulture, te izgrađivala neke od pretpostavki na kojima počiva suvremena znanost o slavenskoj kulturi.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Filologija