Pregled bibliografske jedinice broj: 130183
Informacija o znanstvenom projektu "Spektri seizmičke oštetljivosti konstrukcija"
Informacija o znanstvenom projektu "Spektri seizmičke oštetljivosti konstrukcija" // Djalovanje u izvanrednim situacijama / Aničić, Dražen ; Molak Branimir (ur.).
Zagreb: Akademija tehničkih znanosti Hrvatske (HATZ), 2002. str. 37-41 (plenarno, domaća recenzija, cjeloviti rad (in extenso), pregledni)
CROSBI ID: 130183 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Informacija o znanstvenom projektu "Spektri seizmičke oštetljivosti konstrukcija"
(Information about scientific project "Structures Seismic Damage Spectrum")
Autori
Morić, Dragan ; Hadzima, Marijana ; Ivanušić, Darko
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Sažeci sa skupova, cjeloviti rad (in extenso), pregledni
Izvornik
Djalovanje u izvanrednim situacijama
/ Aničić, Dražen ; Molak Branimir - Zagreb : Akademija tehničkih znanosti Hrvatske (HATZ), 2002, 37-41
Skup
Djelovanje u izvanrednim situacijama
Mjesto i datum
Zagreb, Hrvatska, 19.04.2002
Vrsta sudjelovanja
Plenarno
Vrsta recenzije
Domaća recenzija
Ključne riječi
Potres; Oštećenje; Spektar; Program; Projekt; Analiza oštetljivosti
(Earthquake; Damage; Spectrum; Program; Project; Vulnerability Analysis)
Sažetak
Postupak proračuna konstrukcija pod seizmičkim opterećenjem temelji se na idealizaciji opterećenja normiranim i računskim spektrima ubrzanja (Pravilnik iz 1981. godine i EC2). Ubrzanje i približno odabrani nivo postelastične deformacije (duktiliteta) ne daju jasnu sliku vjerojatnih oštećenja konstrukcije. U literaturi nije uočena studija kojom bi se bilo koja od poznatih kumulativnih modela funkcije oštetljivosti aplicirala na rezultate proračuna većeg broja različitih konstrukcija za veći broj potresa u cilju dobivanja rezultirajućih spektara oštetljivosti. Seizmički odgovor regularnih građevinskih konstrukcija vrlo dobro može interpretirati sistemom s jednim stupnjem slobode. Cilj je projekta velikim brojem nelinearnih proračuna na relativno jednostavnom matematičkom modelu za veliki broj potresa različitih intenziteta dobiti bitne postelastične parametre odgovora konstrukcije i njih pridružiti navedenim kumulativnim modelima funkcije oštetljivosti. Obradom rezultata odrediti normirane spektre oštetljivosti za svaki od potresa, kao i anvelopnu računsku krivulju spektra oštetljivosti. Realizacijom ovog projekta dobili bi se podaci koji bi apsuolutno bili aplikativni u inžinjerskoj praksi, što je i cilj projekta. Također podaci bi služili postupku analize potencijalne seizmičke povredljivosti većih urbanih sredina za preventivne akcije i procjenu potrebnih resursa u slučaju jakih potresa.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Građevinarstvo