Pregled bibliografske jedinice broj: 1282685
Mišljenja mladih o prilikama i preprekama u ostvarivanju zadovoljavajućeg života u Hrvatskoj
Mišljenja mladih o prilikama i preprekama u ostvarivanju zadovoljavajućeg života u Hrvatskoj // 8. Dani Ante i Šime Starčevića: Suvremeni kocept domovine / Vrcić-Mataija, Sanja ; Balenović, Katica (ur.).
Zadar: Odjel za nastavničke studije u Gospiću Sveučilišta u Zadru, 2023. str. 50-51 (predavanje, domaća recenzija, sažetak, znanstveni)
CROSBI ID: 1282685 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Mišljenja mladih o prilikama i preprekama u
ostvarivanju
zadovoljavajućeg života u Hrvatskoj
(The Attitudes of Young People About Possibilities
and Obstacles
in Achieving Satisfactory Life in Croatia)
Autori
Brkić-Vejmelka, Jadranka ; Segarić, Nensi
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Sažeci sa skupova, sažetak, znanstveni
Izvornik
8. Dani Ante i Šime Starčevića: Suvremeni kocept domovine
/ Vrcić-Mataija, Sanja ; Balenović, Katica - Zadar : Odjel za nastavničke studije u Gospiću Sveučilišta u Zadru, 2023, 50-51
ISBN
978-953-331-415-0
Skup
8. Dani Šime i Ante Starčevića: Suvremeni koncept domovine
Mjesto i datum
Online ; Gospić, Hrvatska, 26.05.2023. - 27.05.2023
Vrsta sudjelovanja
Predavanje
Vrsta recenzije
Domaća recenzija
Ključne riječi
domovina ; Hrvatska ; iseljavanje ; mladi ; društvena transformacija
(homeland ; Croatia ; migration ; youth ; social transformation)
Sažetak
Globalizacijski procesi i dinamične promjene suvremenog društva u cijelom svijetu, pa tako i u Hrvatskoj, snažno utječu na procese društvene integracije, posebice mladih. Za Hrvatsku su značajni recentni europski integracijski procesi. Članstvo u Europskoj uniji stvorilo je nove prilike, između ostaloga u području obrazovanja i rada, što je omogućilo veću mobilnost, posebice mladih, ali i odlazak iz Hrvatske. Hrvatsku istovremeno karakterizira proces političke i ekonomske tranzicije pa se u uvjetima socijalne i gospodarske nesigurnosti, kako na globalnoj tako i na lokalnoj razini, formiraju određene vrijednosti i stavovi mladih. U takvom društvenom kontekstu važna su mišljenja i stavovi mladih koja su vezana uz svakodnevni život kao što su obrazovanje, obitelj, mobilnost, zaposlenje. Stavovi mladih važni su i za razumijevanje značajki društvenih kretanja kao i za uvid u društvene trendove. Cilj je ovog rada ispitati mišljenja i stavove mladih o njihovom poimanju domovine u uvjetima društvene transformacije. U tu svrhu provedeno je kvalitativno istraživanje metodom fokus-grupa, čiji sudionici su bili učenici završnih razreda u dvije zadarske srednje škole. Kroz razgovore s učenicima nastojala se utvrditi njihova percepcija domovine u smislu prostorne pripadnosti kao i budućnosti domovine kroz osobne prilike za ostanak i moguće motive i čimbenike odlaska.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Sociologija, Geografija