Pregled bibliografske jedinice broj: 1281489
Analiza 'ženskog glasa' na institucijskim pozicijama moći: Gradsko vijeće kao zajednica prakse
Analiza 'ženskog glasa' na institucijskim pozicijama moći: Gradsko vijeće kao zajednica prakse // Standardni i nestandardni idiomi: Zbornik radova s međunarodnoga znanstvenog skupa Hrvatskog društva za primijenjenu lingivistiku / Mikić Čolić, Ana ; Glušac, Maja (ur.).
Osijek: Hrvatsko društvo za primijenjenu lingvistiku (HDPL), 2023. str. 431-446 (predavanje, domaća recenzija, cjeloviti rad (in extenso), znanstveni)
CROSBI ID: 1281489 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Analiza 'ženskog glasa' na institucijskim pozicijama
moći: Gradsko vijeće kao zajednica prakse
(Analysis of the ‘female voice’ in an institutional
positions of power: the City Council as a
community of practice)
Autori
Milić, Goran
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Radovi u zbornicima skupova, cjeloviti rad (in extenso), znanstveni
Izvornik
Standardni i nestandardni idiomi: Zbornik radova s međunarodnoga znanstvenog skupa Hrvatskog društva za primijenjenu lingivistiku
/ Mikić Čolić, Ana ; Glušac, Maja - Osijek : Hrvatsko društvo za primijenjenu lingvistiku (HDPL), 2023, 431-446
ISBN
978-953-7494-04-9
Skup
Standardni i nestandardni idiomi
Mjesto i datum
Osijek, Hrvatska, 09.06.2022. - 11.06.2022
Vrsta sudjelovanja
Predavanje
Vrsta recenzije
Domaća recenzija
Ključne riječi
rod, zajednica prakse, moć, feministička poststrukturalistička analiza diskursa
(gender, community of practice, power, Feminist Poststructuralist Discourse Analysis)
Sažetak
U radu se proučava pitanje ostvarivanja 'ženskog glasa' u specifičnoj domeni javnog života kao što je politički diskurs. Jedan od ciljeva je preispitati koriste li žene u ovakvim specifičnim institucijama pozicije moći koje im pruža institucionalni kontekst, konkretno, funkcija predsjedavajuće na sjednicama Gradskog vijeća (GV) Grada Splita kao zajednice prakse u umnogome specifičnim okolnostima. Nakon osvrta na metodologiju istraživanja temeljene na mikroanalizi tipičnoj za Feminističku poststrukturalističku analizu diskursa (FPDA) Judith Baxter (2003) te etnografsku lingvističku analizu prema Shaw (2000, 2006) analiziramo set podataka izdvojen iz transkripata sjednica GV, fokusirajući se na detaljnu analizu četiri isječka (raz)govora, tj. interakcija govornika tijekom dijelova sjednica posvećenih vijećničkim pitanjima s ciljem uočavanja denotativnih i konotativnih komponenata koje upućuju na moguće ostvarivanje 'ženskog glasa' glavne akterice i predmeta istraživanja te se na to nadovezujemo diskusijom o elementima uloge roda u kontekstu institucionalnog diskursa. Zaključno upućujemo na moguće implikacije ovog tipa istraživanja i važnost razumijevanja kategorije roda i rodnih odnosa u svoj njihovoj složenosti unutar zajednica u kojima one nastaju.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Filologija