Pregled bibliografske jedinice broj: 1280597
UMJETNA INTELIGENCIJA – NJENE OSOBITOSTI I KAKO JE ZAKONODAVNO REGULIRATI
UMJETNA INTELIGENCIJA – NJENE OSOBITOSTI I KAKO JE ZAKONODAVNO REGULIRATI // Čovječanstvo pred izazovom vještačke inteligencije / Fazlović, Albina (ur.).
Brčko: Evropski univerzitet Brčko Distrikt, 2023. str. 265-270 (predavanje, međunarodna recenzija, cjeloviti rad (in extenso), znanstveni)
CROSBI ID: 1280597 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
UMJETNA INTELIGENCIJA – NJENE OSOBITOSTI I KAKO JE
ZAKONODAVNO REGULIRATI
(ARTIFICIAL INTELLIGENCE - ITS USES AND HOW IT IS
REGULATED BY LEGISLATION)
Autori
Stašević, Ina ; Vulić, Zrinka
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Radovi u zbornicima skupova, cjeloviti rad (in extenso), znanstveni
Izvornik
Čovječanstvo pred izazovom vještačke inteligencije
/ Fazlović, Albina - Brčko : Evropski univerzitet Brčko Distrikt, 2023, 265-270
ISBN
978-99955-99-68-3
Skup
Čocječanstvo pred izazovom vještačke inteligencije
Mjesto i datum
Brčko, Bosna i Hercegovina, 19.05.2023
Vrsta sudjelovanja
Predavanje
Vrsta recenzije
Međunarodna recenzija
Ključne riječi
umjetna inteligencija, koristi, opasnosti, zakonska regulativa
(artificial intelligence, benefits, dangers, legislation)
Sažetak
Umjetna inteligencija dolazi od stroja i oponaša neke ljudske sposobnosti. Već čitav niz godina neki oblici umjetne inteligencije su prisutni u svakodnevnom životu čovjeka, a da on toga i nije svjestan. Može značajno utjecati na unapređenje nekih ljudskih aktivnosti: promet, proizvodnja, hrana i poljoprivreda, javna uprava i usluge, rano upozorenje na opasnost. A tu je i pozitivan aspekt utjecaja na zdravlje. Za poboljšanje nužna je digitalizacija društva. U cilju reguliranja ovog važnog područja EU pokušava dati pravni okvir. Ali prije toga treba postaviti etičke standarde. Zakonodavac ima na umu da umjetna inteligencija ima snažan utjecaj na život u zajednici. Stoga treba pružiti pravnu sigurnost građanima i poduzećima. EU Parlament svjestan je prijetnji za sigurnost i demokraciju. Nedovoljna, kao i prekomjerna, upotreba umjetne inteligencije može predstavljati društvenu prijetnju. Opravda je bojazan od dokidanja brojnih radnih mjesta, kao i u području naoružanja i gubitka nadzora nad opasnim oružjem. Parlament je usvojio prijedloge za reguliranje umjetne inteligencije kojima se potiču inovacije i jačaju etički standardi. EU Parlament smatra da umjetnoj inteligenciji ne treba dati pravnu osobnost, a želi zakonodavstvo koje se temelji na europskim vrijednostima privatnosti i transparentnosti.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Informacijske i komunikacijske znanosti