Pregled bibliografske jedinice broj: 1279503
20. OBLJETNICA ŠKOLE PSIHOTERAPIJE PSIHOZA U DUBROVNIKU
20. OBLJETNICA ŠKOLE PSIHOTERAPIJE PSIHOZA U DUBROVNIKU // Socijalna psihijatrija, 43 (2015), 3; 164-168 (međunarodna recenzija, osvrt, ostalo)
CROSBI ID: 1279503 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
20. OBLJETNICA ŠKOLE PSIHOTERAPIJE PSIHOZA U
DUBROVNIKU
(20TH ANNIVERSARY OF PSYCHOSIS SCHOOL OF
PSYCHOTHERAPY IN DUBROVNIK)
Autori
Grah, Majda
Izvornik
Socijalna psihijatrija (0303-7908) 43
(2015), 3;
164-168
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Radovi u časopisima, osvrt, ostalo
Ključne riječi
psihoterapija psihoza, povijesni pregled, obljetnica
(psychotherapy psychosis, historical review, anniversary)
Sažetak
Osamdesetih godina prošlog stoljeća razvoj biopsihosocioterapijskog modela liječenja psihičkih poremećaja počeo je stvarati pozitivnu klimu u smislu deinstitucionalizacije psihijatrije. Počeo se razvijati koncept psihijatrije u zajednici s naglaskom na potrebu razvoja atmosfere ravnopravnosti i odgovornosti u pristupu liječenju psihičkih poremećaja na psihijatrijskim odjelima. Postupno su se počeli razvijati programi usmjereni na bolje razumijevanje psihičkih poremećaja s cjelovitim pristupom oboljelima i članovima njihovih obitelji u skladu sa specifičnim potrebama. Razvojem takvih sveobuhvatnih programa unaprijeđen je pristup osobito oboljelima od psihotičnih poremećaja koji su prethodno liječeni u velikim institucijama najčešće samo farmakološki. Poučeni iskustvima koje su razmjenjivali na sastancima ISPS-a (The International Society for Psychological and Social Approaches to Psychoses), te vlastitim psihodinamskim znanjem i iskustvom u radu s oboljelima od psihotičnih poremećaja, u svibnju 1996. godine prof. dr. sc. Ivan Urlić i prof. dr. sc. Slađana Štrkalj Ivezić organizirali su prvu Školu psihoterapije psihoza u Dubrovniku, u okviru Interuniverzitetskog centra. Značajna podrška za organizaciju Škole potekla je od prof. dr. sc. Eduarda Klaina, a u organizaciji prvih nekoliko škola sudjelovao je i dr. Joško Vuletin iz Neuropsihijatrijske bolnice „Dr. Ivan Barbot“ u Popovači. Cilj je ove škole od samog početka bio promicanje psihodinamskog pristupa i razumijevanja oboljelih od psihotičnih poremećaja i članova njihovih obitelji, uz sveobuhvatnost dostupnih biopsihosocioterapijskih postupaka i razvoj terapije u zajednici u Hrvatskoj. Škola se, počevši od 1996. godine, tradicionalno održava sredinom svibnja u dubrovačkom Inter- univerzitetskom centru (IUC). Do sada je ugostila mnoge od najrespektabilnijih stručnjaka i znanstvenika iz područja psihoterapijskog i socioterapijskog rada s osobama oboljelim od psihotičnih poremećaja, iz naše zemlje i inozemstva, sa svih kontinenata. Oni su svojim predavanjima, radionicama i sudjelovanjima na okruglim stolovima iz godine u godinu podizali senzibilitet stručne javnosti i šire zajednice za sveobuhvatan pristup u liječenju oboljelih od psihotičnih poremećaja. Posebno smo ponosni što je sudjelovanje u radu naše međunarodne Škole potaknulo kolege iz drugih zemalja da osnuju svoje stručne organizacije za psihološki i socijalni pristup osobama koje trpe od psihotičnih poremećaja. Tako su osnovane ISPS Slovenija, ISPS Grčka i ISPS Italija. Intenzivna suradnja na međunarodnom planu se i dalje nastavlja.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Kliničke medicinske znanosti, Biotehnologija u biomedicini (prirodno područje, biomedicina i zdravstvo, biotehničko područje)
Citiraj ovu publikaciju:
Časopis indeksira:
- Scopus