Pregled bibliografske jedinice broj: 1279110
Razvoj metode određivanja 210Pb kombinacijom kromatografskog odjeljivanja i tekućinske scintilacijske detekcije
Razvoj metode određivanja 210Pb kombinacijom kromatografskog odjeljivanja i tekućinske scintilacijske detekcije // Zbornik sažetaka trinaestog simpozija Hrvatskog društva za zaštitu od zračenja = Book of abstracts of the 13th Symposium of the Croatian radiation protection association / Petrinec, Branko ; Pavelić, Luka ; Popić, Jelena ; Kopjar, Nevenka (ur.).
Zagreb: Vlastita naklada, 2023. str. 141-142 (predavanje, recenziran, prošireni sažetak, znanstveni)
CROSBI ID: 1279110 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Razvoj metode određivanja 210Pb kombinacijom
kromatografskog odjeljivanja i tekućinske
scintilacijske detekcije
(Developement of a method for 210Pb determination:
combination of chromatographic separation and
liquid scintillation counting)
Autori
Coha, Ivana ; Ilievski, Tomislav ; Ivković, Martina ; Karanović, Gorana ; Skoko, Božena ; Tucaković, Ivana ; Grahek, Željko
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Sažeci sa skupova, prošireni sažetak, znanstveni
Izvornik
Zbornik sažetaka trinaestog simpozija Hrvatskog društva za zaštitu od zračenja = Book of abstracts of the 13th Symposium of the Croatian radiation protection association
/ Petrinec, Branko ; Pavelić, Luka ; Popić, Jelena ; Kopjar, Nevenka - Zagreb : Vlastita naklada, 2023, 141-142
Skup
13. simpozij Hrvatskog društva za zaštitu od zračenja
Mjesto i datum
Poreč, Hrvatska, 18.04.2023. - 21.04.2023
Vrsta sudjelovanja
Predavanje
Vrsta recenzije
Recenziran
Ključne riječi
210Pb ; tekućinsko scintilacijsko brojenje ; kromatografsko odjeljivanje ; radiokemija
(210Pb ; liquid scintillation counting ; chromatography separation ; radiochemistry)
Sažetak
Radionuklid 210Pb član je lanca radioaktivnog raspada 238U te zajedno sa svojim potomkom 210Po spada u skupinu najtoksičnijih radioizotopa koji najviše doprinose prirodnom unutarnjem ozračenju jedinke. Da bi se mogao kvantificirati njihov doprinos ukupnoj efektivnoj dozi, potrebno je kvantitativno određivanje koncentracije aktivnosti, za što je potrebno raspolagati odgovarajućim metodama. Radionuklid 210Pb prilikom raspada emitira niskoenergijske beta čestice (Eβmax = 63, 5 keV) i gama zračenje (Eγmax = 46, 53 keV, relativni intenzitet emisije (Iγ= 4.25%). Stoga je ponekad potrebna izolacija olova iz uzorka te detekcija 210Pb na odgovarajućem instrumentu što sam postupak određivanja čini kompliciranim i dugotrajnim. Razvoj tehnologije i novih naprednih separacijskih materijala omogućava razvoj metoda određivanja niskih aktivnosti ciljanih nuklida (210Pb i drugih) prisutnih u raznim vrstama uzoraka uz dostizanje vrlo niskih granica detekcije. Stoga se u Laboratoriju za radioekologiju Instituta Ruđer Bošković, u okviru RichFALL projekta, radi na razvoju brze i jednostavne poluautomatizirane metode određivanja 210Pb u različitim vrstama uzoraka iz okoliša i hrane. Razvijena je metoda gdje se olovo iz uzorka koncentrira i odijeli od niza interferirajućih iona korištenjem kolone punjene AnaLig Sr-01 smolom te eluira s 9 mol/L HCl [1]. Potom se 210Pb kvantitativno određuje na tekućinskom scintilacijskom brojaču iz prethodno uparene eluirane otopine, prebačene u scintilacijsku bočicu uz dodatak 5 mL 0, 05 mol/L HNO3 i pomiješane sa scintilacijskim koktelom. U ovom istraživanju, metoda je poboljšana tako da je olovo eluirano s otopinom EDTA direktno u scintilacijsku bočicu i mjereno na LSC-u kako bi se skratilo vrijeme analize. Ispitana je učinkovitost detekcije standarda 210Pb - (210Bi) u različitim medijima ; otopini EDTA, HNO3 i HCl te ovisno o omjeru volumena uzorka i scintilacijskog koktela. Nakon optimiziranja detekcije, određena je optimalna dimenzija kolone kako bi eluiranje u odabranom volumenu bilo što učinkovitije. Metoda je testirana određivanjem 210Pb u interkomparacijskim i realnim uzorcima, a dobiveni rezultati uspoređeni su s referentnim vrijednostima i/ili rezultatima dobivenima gama- spektrometrijskim određivanjem. Prezentirana metoda rezultira kraćim trajanjem analize uz minimalnu potrebu za manipulacijom uzorcima, manjoj količini sekundarnog otpada te većom efikasnošću u odnosu na postojeće metode.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Kemija, Interdisciplinarne prirodne znanosti
POVEZANOST RADA
Projekti:
HRZZ-IP-2019-04-1401 - Radionuklidi u dječjoj hrani i razvoj metoda za određivanje njihovih niskih aktivnosti (RiChFALL) (Tucaković, Ivana, HRZZ - 2019-04) ( CroRIS)
Ustanove:
Institut "Ruđer Bošković", Zagreb
Profili:
Božena Skoko
(autor)
Ivana Coha
(autor)
Ivana Tucaković
(autor)
Željko Grahek
(autor)
Tomislav Ilievski
(autor)