Pregled bibliografske jedinice broj: 1278428
Bolusi s bioaktivnim tvarima kao prirodna alternativa antibioticima u hranidbi mliječnih krava
Bolusi s bioaktivnim tvarima kao prirodna alternativa antibioticima u hranidbi mliječnih krava // Zbornik sažetaka 28. međunarodnog savjetovanja Krmiva 2023 / Antunović, Zvonko ; Janječić, Zlatko (ur.).
Zagreb: Krmiva, 2023. str. 31-32 (predavanje, domaća recenzija, sažetak, znanstveni)
CROSBI ID: 1278428 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Bolusi s bioaktivnim tvarima kao prirodna alternativa antibioticima u hranidbi mliječnih krava
(Boluses with bioactive substances as a natural alternative to antibiotics in dairy cow nutrition)
Autori
Škrinjar, Ivana ; Kostelić, Antun ; Kljak, Kristina ; Duvnjak, Marija ; Zurak, Dora ; Gunjević, Veronika ; Bedeković, Dalibor ; Pintar, Jasna ; Kiš, Goran
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Sažeci sa skupova, sažetak, znanstveni
Izvornik
Zbornik sažetaka 28. međunarodnog savjetovanja Krmiva 2023
/ Antunović, Zvonko ; Janječić, Zlatko - Zagreb : Krmiva, 2023, 31-32
Skup
28. Međunarodno savjetovanje Krmiva 2023
Mjesto i datum
Opatija, Hrvatska, 31.05.2023. - 02.06.2023
Vrsta sudjelovanja
Predavanje
Vrsta recenzije
Domaća recenzija
Ključne riječi
bioaktivne tvari, antibiotici, bolusi, mliječne krave
(bioactive substances, antibiotics, boluses, dairy cows)
Sažetak
Od njihovog otkrića i primjene penicilina u 40-tim prošlog stoljeća, antibiotici su igrali važnu ulogu u prevenciji, kontroli i liječenju zaraznih bolesti ljudi i životinja. Dokazano je da je uporaba antibiotika u hrani za životinje važan način za povećanje učinkovitosti iskorištenja hrane, poticanje rasta životinja i poboljšanje kvalitete animalnih proizvoda. Međutim, nerazumna uporaba antibiotika dovela je do razvoja rezistentnosti koja može dovesti do prijenosa rezistentnih bakterija i čimbenika rezistentnosti sa životinja na ljude. Zbog ove zabrinutosti, zemlje članice Europske unije zabranile su sve antibiotske stimulatore rasta 2006. u skladu s Uredbom Europskog parlamenta i Vijeća EC br. 1831/2003. Međutim, zabrana upotrebe antibiotika u hrani za životinje donijela je neželjene učinke na stočarsku proizvodnju, poput porasta infekcija kod životinja i smrtnosti, te smanjenja produktivnosti. Kako bi se te neželjene posljedice prevladale, uz globalni problem dramatičnog razvoja bakterijske rezistencije na sintetske antibiotike, istraživačima je naloženo da razmotre korištenje drugih prirodnih proizvoda s antibiotskim djelovanjem. Najčešći prirodni dodaci stočnoj hrani koji se mogu ponuditi kao alternativa antibioticima su biljni ekstrakti i bioaktivni biljni sekundarni metaboliti. Fenolni spojevi (karotenoidi, alkaloidi, fenolni kiseline, flavonoide i tanine), saponini i eterična ulja su najpoznatiji predstavnici biljnih sekundarnih metabolita. Najčešća aplikacija tih tvari vrši se preko hrane, odnosno, apliciraju se kao dio premiksa. Međutim od 2000-tih osmišljen je napredniji sustav aplikacije, bolusima, koji se jednostavno smještaju u burag životinje. Ovi su bolusi osmišljeni tako da se iz njih aktivne tvari oslobađaju/otapaju tijekom kontroliranog vremenskog razdoblja i svoje djelotvorno djelovanje ispoljavaju kroz dulje vrijeme. Stoga je i svrha našeg rada analizirati dosadašnja dostignuća i vlastita istraživanja u korištenju bioaktivnih tvari biljaka kao alternativu antibioticima, kroz njihovu primjenu putem bolusa.
Izvorni jezik
Hrvatski, engleski
Znanstvena područja
Veterinarska medicina, Poljoprivreda (agronomija)
POVEZANOST RADA
Ustanove:
Agronomski fakultet, Zagreb
Profili:
Antun Kostelić
(autor)
Ivana Škrinjar
(autor)
Veronika Gunjević
(autor)
Kristina Kljak
(autor)
Jasna Pintar
(autor)
Dalibor Bedeković
(autor)
Goran Kiš
(autor)
Dora Zurak
(autor)
Marija Duvnjak
(autor)