Pregled bibliografske jedinice broj: 1277554
Sestrinske intervencije za smanjenje ponašajnih i psiholoških simptoma kod bolesnika a demencijom na odjelu za somatske poremećaje: Prikaz slučaja
Sestrinske intervencije za smanjenje ponašajnih i psiholoških simptoma kod bolesnika a demencijom na odjelu za somatske poremećaje: Prikaz slučaja // Neurologia Croatica. Supplement, 70 (2023), 1; 89-89 (domaća recenzija, članak, stručni)
CROSBI ID: 1277554 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Sestrinske intervencije za smanjenje ponašajnih i
psiholoških simptoma kod bolesnika a demencijom na
odjelu za somatske poremećaje: Prikaz slučaja
(Nursing interventions to reduce behavioral and
psychological symptoms in patients with dementia
in the department for somatic disorders: Case
report)
Autori
Repovečki, Senka ; Pomper, Ljiljana
Izvornik
Neurologia Croatica. Supplement (1331-5196) 70
(2023), 1;
89-89
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Radovi u časopisima, članak, stručni
Ključne riječi
demencija ; odjel za somatske poremećaje ; sestrinske intervencije
(dementia ; department for somatic disorders ; nursing interventions)
Sažetak
Bolesnik HH u dobi od 78 godina dolazi na odjel hematologije kao hitan prijem zbog visoke temperature, otežanog disanja i prisutan kašalj. Bolesnik se zadnjih osam godina liječi od Multiplog mijeloma, a od prije tri godine mu je dijagnosticirana Alzheimerova bolest. Komunikacija s bolesnikom je otežana jer je ljut i ne želi ostati u bolnici, nestabilnog hoda i djeluje vrlo iscrpljeno. Ne pridržava se preporuka mirovanja i odbija uzimanje tekućine i hrane. Osobe s demencijom često imaju složene zdravstvene potrebe, a boravak u bolnici može biti stresan i zbunjujući za njih, stoga je važno da se sestrinske intervencije prilagode njihovim potrebama. Neka od najvažnijih sestrinskih intervencija za osobe s demencijom na somatskom odjelu uključuju: - Osobe s demencijom mogu biti zbunjene i uplašene u bolničkom okruženju. Intervencije usmjerene na pružanje podrške i ohrabrenje kroz razgovor, tješenje i smirivanje. - Komunikacija s osobama s demencijom može biti izazovna, stoga je nužna prilagodba načina komunikacije osobi s demencijom. To može uključivati korištenje jednostavnih riječi i kratkih rečenica, jasno izražavanje ideja i pitanja, te korištenje vizualnih pomagala kao što su fotografije ili simboli. - Osobe s demencijom mogu pokazati ponašanje koje može biti izazovno za zdravstveno osoblje ali i druge bolesnike na odjelu. Intervencije upravljanja bolesnikovim ponašanjima kroz pozitivno usmjeravanje, razumijevanje i uspostavljanje granica. - Osobe s demencijom mogu imati poteškoće u izražavanju boli i nelagode, stoga je važno da sestrinske intervencije prate i procjenjuju njihove simptome i daju adekvatne lijekove za kontrolu boli. - Osobe s demencijom mogu imati poteškoće s uzimanjem hrane i tekućine. Intervencije su usmjerene na pružanje potpore i pomoći u prehrani i hidrataciji osobe, kao i pratiti unos hrane i tekućine. - Osobe s demencijom često imaju njegovatelje koje se brinu za njih. Medicinske sestre i tehničari mogu pružiti potporu obiteljima kroz savjete o njezi, podršku i komunikaciju. Nadalje, nužna je i komunikacija s obitelji jer dobivamo podatke o navikama bolesnika. Sestrinske intervencije trebaju biti prilagođene individualnim potrebama bolesnika i važno je osigurati kontinuiranu komunikaciju s obitelji i multidisciplinarnim timom kako bi se osigurala najbolja skrb za bolesnika.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Javno zdravstvo i zdravstvena zaštita
POVEZANOST RADA
Ustanove:
Klinička bolnica "Merkur",
Klinika za psihijatriju Vrapče