Pregled bibliografske jedinice broj: 1276599
STEAM project: Združeno istraživanje mišljenja i stavova stanovništva o radonu - preliminarni rezultati za Hrvatsku
STEAM project: Združeno istraživanje mišljenja i stavova stanovništva o radonu - preliminarni rezultati za Hrvatsku // Zbornik sažetaka 13. Simpozija Hrvatskog društva za zaštitu od zračenja / Petrinec, Branko ; Pavelić, Luka ; Popić, Jelena ; Kopjar, Nevenka (ur.).
Zagreb: Hrvatsko društvo za zaštitu od zračenja, 2023. str. 126-127 (predavanje, domaća recenzija, sažetak, znanstveni)
CROSBI ID: 1276599 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
STEAM project: Združeno istraživanje mišljenja i
stavova stanovništva o radonu - preliminarni
rezultati za Hrvatsku
(STEAM project: Joined radon population opinion
survey - preliminary results for Croatia
SURVEY - PRELIMINARY RESULTS FOR CROATIA)
Autori
Poje Sovilj, Marina ; Miklavčić, Igor ; Stanić, Denis ; Šmit, Goran ; Radolić, Vanja
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Sažeci sa skupova, sažetak, znanstveni
Izvornik
Zbornik sažetaka 13. Simpozija Hrvatskog društva za zaštitu od zračenja
/ Petrinec, Branko ; Pavelić, Luka ; Popić, Jelena ; Kopjar, Nevenka - Zagreb : Hrvatsko društvo za zaštitu od zračenja, 2023, 126-127
Skup
13. Simpozij Hrvatskog društva za zaštitu od zračenja
Mjesto i datum
Poreč, Hrvatska, 18.04.2023. - 21.04.2023
Vrsta sudjelovanja
Predavanje
Vrsta recenzije
Domaća recenzija
Ključne riječi
radon ; stratificirano slučajno uzorkovanje ; istraživanje mišljenja i stavova
(radon ; stratified random sampling ; opinion survey)
Sažetak
Tijekom provedbe tehničkog projekta IAEA RER 9153: „Enhancing the Regional Capacity to Control Long Term Risks to the Public due to Radon in Dwellings and Workplaces“ uočena je potreba zemalja sudionika za provedbom zajedničkog i harmoniziranog istraživanja javnog mijenja o percepcijama rizika od radona. Dobivene informacije koristit će se u svrhu planiranja strategije komunikacije i njezine provedbe u implementaciji nacionalnih radonskih akcijskih planova prema EU BSS. U tu je svrhu pokrenut STEAM (Share, Team up, Engage, Analyse, Monitor) podprojekt temeljen na iskustvima i rezultatima istraživanja javnog mijenja u Rumunjskoj, a kojem se pridružilo trinaest zemalja: Albanija, Armenija, Austrija, Azerbajdžan, Bugarska, Hrvatska, Estonija, Gruzija, Litva, Moldavija, Rumunjska, Ruska Federacija i Slovačka. U ovom je višejezičnom i kroskulturalnom istraživanju javnog mijenja o riziku od radona korišten anketni upitnik koji se sastojao od pet većih blokova pitanja: općenita pitanja o zdravlju – 10 pitanja, radonu – 13 pitanja, percepciji rizika – 2, izvorima informiranja – 2, demografska i socijalna pitanja – 7, što ukupno čini 34 pitanja. Odgovori su kodirani prema Likertovoj skali: „u potpunosti se slažem“, „slažem se“, „niti se slažem niti ne slažem“, „ne slažem se“, „u potpunosti se ne slažem“, „ne znam“ i „radije ne bih odgovorio/la“. Za određivanje veličine uzorka korišteni su rezultati Popisa stanovništva RH iz 2011. godine kao i uobičajeni parametri nepouzdanosti u društvenim istraživanjima (pogreška od 5% uz interval pouzdanosti od 95%). Kako bi uzorak bi reprezentativan za populaciju korišteno je stratificirano slučajno uzorkovanje u više kategorija (spol, dob, obrazovna skupina, prihod). Prema danim kriterijima potreban broj anketa za RH je 385, a prikupljeno ih je 413. U ovom će radu biti prikazani rezultati navedenog istraživanja iz kojeg su vidljivi ne samo socioekonomski podaci nego i po prvi put dobiveni podaci o tome koliko uopće prosječan stanovnik zna o radonu, kojim izvorima informiranja najviše vjeruje te koji faktori utječu na njihovo ponašanje kako prilikom odlučivanja o mjerenju radona u kući tako i na aktivnosti usmjerene na smanjenje koncentracije radona u kući kada je to potrebno. Iako ispitanici smatraju da su dobro i vrlo dobro informirani o rizicima koji utječu na njihovo zdravlje (gotovo 80% ispitanika), njih 68% o radonu ne zna ništa ili vrlo malo, a njih 50% ne zna živi li u područjima u kojima je veća vjerojatnost da će koncentracija radona u njihovim domovima premašiti referentne vrijednosti. Međutim, na hipotetsko pitanje što bi poduzeli da su u njihovim domovima izmjerene povišene vrijednosti radona, njih 85% bi odmah poduzelo mjere za njegovo smanjenje.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Fizika
POVEZANOST RADA
Ustanove:
Sveučilište u Osijeku - Odjel za fiziku
Profili:
Denis Stanić
(autor)
Igor Miklavčić
(autor)
Marina Poje Sovilj
(autor)
Goran Šmit
(autor)
Vanja Radolić
(autor)