Pregled bibliografske jedinice broj: 1276522
Usporedba učinka epiduralne primjene deksmedotomidina i deksametazona kao adjuvansa ropivakainu na oksido-rekuktivnu ravnotežu u torakalnoj kirurgiji
Usporedba učinka epiduralne primjene deksmedotomidina i deksametazona kao adjuvansa ropivakainu na oksido-rekuktivnu ravnotežu u torakalnoj kirurgiji, 2018. (dekanova nagrada).
CROSBI ID: 1276522 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Usporedba učinka epiduralne primjene
deksmedotomidina i deksametazona kao adjuvansa
ropivakainu na oksido-rekuktivnu ravnotežu u
torakalnoj kirurgiji
(Comparison of the effect of epidural
administration of dexmedotomidine and
dexamethasone as an adjuvant to ropivacaine on the
redox balance in thoracic surgery)
Autori
Kuralić, Melissa ; Kenfelj, Ivan
Vrsta, podvrsta
Ostale vrste radova, dekanova nagrada
Godina
2018
Ključne riječi
oksidacijski stres, deksmedetomidin, deksametazon, torakalna kirurgija
(oxidative stress ; dexmedotomidine ; dexamethasone ; thoracic surgery)
Sažetak
Selektivni agonist alfa-2 receptora deksmedetomidin i glukokortikoid deksametazon koriste se kao adjuvansi pri anesteziji u kirurgiji. Cilj je bio usporediti razinu oksido- reduktivne ravnoteže uz deksmedetomidin odnosno deksametazon kao adjuvans ropivakainu pri anesteziji. Uzorci plazme sakupljeni su od pacijenata podvrgnutih torakalnoj kirurgiji te podijeljeni u dvije skupine: A (n=18) - pacijenti koji su kao adjuvans ropivakainu primili deksmedetomidin, B (n= 23) - pacijenti koji su uz ropivakain primili deksametazonom. Uzorci plazme sakupljeni su prije operativnog zahvata (T0), odmah nakon zahvata (T1) te 2 sata nakon zahvata (T2). Praćeni parametri su: superoksid dizmutaza (SOD), glutation (GSH), malondialdehid (MDA) i oksidirani proteini (OXP). Katalitička aktivnost SOD određena je pomoću komercijalnog kita, GSH i OXP spektrofotometrijski, a MDA pomoću HPLC-a s UV-Vis detektorom. Dobiveni rezultati obrađeni su pomoću programskog paketa R (R Core Team, 2018) . U obje skupine u razdoblju od T0 do T2 zabilježen je pad aktivnosti SOD. Iako razlika nije bila značajna, u skupini B aktivnost SOD pala je više nego u skupini A. U promatranom razdoblju koncentracija GSH se snizila u obje skupine te je u T2 bila značajno niža nego u T0. I koncentracija MDA u promatranom razdoblju se snizila u obje skupine. U skupini A koncentracije MDA je bila statistički značajno niža u vremenu T1 (odmah nakon zahvata) u odnosu na T0 (prije operacije). Kod obje skupine u promatranom razdoblju došlo je do smanjenja koncentracije OXP, međutim statistička razlika između vremena nije zabilježena. Pad aktivnosti SOD i koncentracije GSH u obje skupine potvrđuje da je u promatranom razdoblju došlo do aktivacije antioksidacijske obrane organizma. Aktivacija antioksidacijskog 47 sustava (SOD i GSH) dovela je do smanjenja razine oksidacijskog oštećenja (MDA i OXP). U skupini A pad koncentracije MDA u T1 je bio značajan u odnosu na skupinu B što potvrđuje da deksmedetomidin doprinosi antioksidacijskoj obrani organizma.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Kliničke medicinske znanosti, Farmacija
POVEZANOST RADA
Ustanove:
Farmaceutsko-biokemijski fakultet, Zagreb,
Klinička bolnica "Dubrava"