Pregled bibliografske jedinice broj: 1274452
Učinci treninga ažuriranja na radno pamćenje i fluidno rezoniranje kod starijih odraslih osoba
Učinci treninga ažuriranja na radno pamćenje i fluidno rezoniranje kod starijih odraslih osoba, 2022., diplomski rad, diplomski, Psihologija, Zagreb
CROSBI ID: 1274452 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Učinci treninga ažuriranja na radno pamćenje i fluidno rezoniranje kod starijih odraslih osoba
(Effects of updating training on working memory and fluid reasoning in older adults)
Autori
Sedlar, Marija Klara
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Ocjenski radovi, diplomski rad, diplomski
Fakultet
Psihologija
Mjesto
Zagreb
Datum
28.09
Godina
2022
Stranica
42
Mentor
Vranic, Andrea
Ključne riječi
kognitivni trening, ažuriranje, radno pamćenje, fluidno rezoniranje, n- unatrag zadatak
(cognitive training, updating, working memory, fluid reasoning, n-back task)
Sažetak
Nalazi dosadašnjih istraživanja pokazuju da kognitivne sposobnosti slabe s dobi. Stoga je cilj ovog istraživanja bio ispitati učinke treninga ažuriranja u radnom pamćenju na kapacitet radnog pamćenja i fluidno rezoniranje. U istraživanju je sudjelovala 41 zdrava odrasla osoba te su sudionici po slučaju bili raspoređeni u eksperimentalnu skupinu, koja je sudjelovala u treningu ažuriranja (afektivnim n-unatrag zadatkom), i aktivnu kontrolnu skupinu, koja je sudjelovala u komunikacijskom treningu. Sudionici su u dvije točke mjerenja, prije i nakon treninga, rješavali neadaptivni afektivni n-unatrag zadatak (mjera bliskog transfera), zadatak raspona operacija te Cattellov kulturalno nepristrani test inteligencije (CTI-2) (mjere dalekog transfera). Trening se sastojao od 20 sesija raspoređenih kroz 10 tjedana, tempom od 2 treninga tjedno. Rezultati složene analize varijance su pokazali da postoji značajni interakcijski učinak točke mjerenja i skupine na rezultate afektivnog n-unatrag zadatka ažuriranja. Pritom eksperimentalna skupina postiže više rezultate na posttestu u odnosu na rezultate na predtestu, dok u aktivnoj kontrolnoj skupini nije došlo do takvog poboljšanja. Međutim, interakcija točke mjerenja i skupine za rezultate zadatka raspona operacija nije statistički značajna. Značajna interakcija nije utvrđena niti u Cattellovom kulturalno nepristranom testu inteligencije (CTI-2). Rezultati pokazuju postojanje bliskog, no ne i dalekog transfera učinaka treninga ažuriranja na mjere kapaciteta radnog pamćenja i fluidnog rezoniranja.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Psihologija
POVEZANOST RADA
Projekti:
--IP-2020-02-6883 - Afektivni kognitivni trening: Neuralni, kognitivni i bihevioralni učinci (ACT) (ACT) (Vranić, Andrea) ( CroRIS)
Ustanove:
Filozofski fakultet, Zagreb
Profili:
Andrea Vranić (mentor)