Pregled bibliografske jedinice broj: 1274285
Razvoj novih fosfolipidnih terapijskih sustava za topikalnu antimikrobnu terapiju
Razvoj novih fosfolipidnih terapijskih sustava za topikalnu antimikrobnu terapiju, 2019., doktorska disertacija, Zagreb
CROSBI ID: 1274285 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Razvoj novih fosfolipidnih terapijskih sustava za
topikalnu antimikrobnu terapiju
(Development of novel phosholipid drug delivery
systems for topical antimicrobial therapy)
Autori
Rukavina, Zora
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Ocjenski radovi, doktorska disertacija
Mjesto
Zagreb
Datum
19.11
Godina
2019
Stranica
142
Mentor
Vanić, Željka
Ključne riječi
Deformabilni liposomi ; Propilenglikol liposomi ; Kationski liposomi ; Azitromicin ; Kitozan ; Podloga ; Topikalna primjena ; Koža, Meticilin-rezistentni Staphylococcus aureus (MRSA)
(Deformable liposomes ; Propylene glycol liposomes ; Cationic liposomes ; Azithromycin ; Chitosan ; Vehiche ; Topical drug delivery ; Skin ; Methicillin-resistant Staphylococcus aureus)
Sažetak
Učinkovita topikalna terapija kompliciranih infekcija kože, prevencija stvaranja biofilmova i rezistencije mikroorganizama od velikog su medicinskog značaja. Cilj ovog rada bio je razviti biorazgradiv, djelotvoran i siguran terapijski sustav za topikalnu antimikrobnu terapiju, zasnovan na fosfolipidnim vezikulama (liposomima) uklopljenima u kitozanski gel. U tu svrhu pripravljeno je i evaluirano nekoliko tipova liposoma s uklopljenim azitromicinom (AZT) različitog naboja na površini i čvrstoće/elastičnosti fosfolipidnih dvoslojeva: konvencionalni liposomi (CL), deformabilni liposomi (DL), propilenglikol liposomi (PGL) i kationski liposomi (CATL). Čvrstoća/elastičnost fosfolipidnih dvoslojeva AZT-liposoma utjecala je na fizičku stabilnost, profil oslobađanja AZT-a i lokalizaciju antibiotika u koži. Najsporije oslobađanje i odlaganje AZT-a na površini kože postignuto je s CATL-om, karakteriziranim čvrstim dvoslojevima, dok je nešto brže oslobađanje i nakupljanje AZT-a u unutrašnjosti kože utvrđeno s elastičnim liposomima (DL i PGL). Svi AZT-liposomi pokazali su snažniji antibakterijski učinak na MRSA kliničke izolate (planktonske bakterije i biofilm) u odnosu na AZT-otopinu. Najjači anti- MRSA učinak imali su CATL, potom slijede DL, PGL i CL. Pritom su minimalne biofilm inhibitorne koncentracije (MBIK) bile i do 32 puta manje od onih utvrđenih za AZT-otopinu. Svi AZT-liposomi su bili biokompatibilni s keratinocitima i fibroblastima, čak i pri značajno većim koncentracijama AZT-a od pripadajućih MIK-ova i MBIK-ova. Uklapanjem AZT-liposoma u kitozanski gel produljeno je oslobađanje AZT-a i postignuta prikladna viskoznost liposomskih gelova za topikalnu primjenu na kožu. Anti-MRSA učinak svih AZT-liposomskih gelova, pogotovo CATL-gela, bio je znatno veći od onog postignutog s kontrolnim gelom. Teksturna analiza svih AZT-liposomskih gelova pokazala je prikladnu viskoznost, čvrstoću, kohezivnost i adhezivnost formulacija, pogotovo PGL-gela i CATL-gela, koje su direktno povezane s njihovom primjenom i zadržavanjem na koži. Uzimajući u obzir rezultate svih provedenih ispitivanja, slijedi da bi CATL-gel bio prikladan za liječenje MRSA-om uzrokovanih infekcija kod kojih je potrebna lokalizacija antibiotika u površinskim slojevima kože, dok bi PGL-gel omogućio bolju dostavu antibiotika u dublje slojeve kože. Međutim, potrebno je provesti in vivo animalna ispitivanja terapijske učinkovitosti kako bi se te pretpostavke i potvrdile.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Farmacija
POVEZANOST RADA
Ustanove:
Farmaceutsko-biokemijski fakultet, Zagreb