Pregled bibliografske jedinice broj: 1273843
„Medvjedi i galebovi pojeli su ljude“ – Empirijski zapisi iz ruralnih krajeva Gorskog Kotara i sjevernodalmatinskih otoka
„Medvjedi i galebovi pojeli su ljude“ – Empirijski zapisi iz ruralnih krajeva Gorskog Kotara i sjevernodalmatinskih otoka // HRVATSKA: PODVOJENO DRUŠTVO? SOCIOLOŠKI PRILOZI RASPRAVI / Tomić-Koludrović, Inga ; Petrić, Mirko ; Marelić, Marko ; Bilandžić, Mirela (ur.).
Zagreb, 2023. str. 72-73 (predavanje, domaća recenzija, sažetak, znanstveni)
CROSBI ID: 1273843 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
„Medvjedi i galebovi pojeli su ljude“ – Empirijski
zapisi iz ruralnih krajeva Gorskog Kotara i
sjevernodalmatinskih otoka
("Bears and Seagulls Ate the People" - Empirical
Records from Rural Areas of Gorski Kotar and
Northern Dalmatian Islands Regions)
Autori
Žažar, Krešimir ; Ivanović, Vladimir
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Sažeci sa skupova, sažetak, znanstveni
Izvornik
HRVATSKA: PODVOJENO DRUŠTVO? SOCIOLOŠKI PRILOZI RASPRAVI
/ Tomić-Koludrović, Inga ; Petrić, Mirko ; Marelić, Marko ; Bilandžić, Mirela - Zagreb, 2023, 72-73
ISBN
978-953-8070-23-5
Skup
HRVATSKA: PODVOJENO DRUŠTVO? SOCIOLOŠKI PRILOZI RASPRAVI
Mjesto i datum
Split, Hrvatska, 19.05.2023. - 20.05.2023
Vrsta sudjelovanja
Predavanje
Vrsta recenzije
Domaća recenzija
Ključne riječi
ruralna područja ; infrastruktura ; razvojni potencijali ; depopulacija
(rural areas ; infrastructure ; development potential ; depopulation)
Sažetak
Brdsko-planinska područja i otočna područja dominantno su ruralni predjeli specifičnih razvojnih izazova kojima je u legislativi RH pridan poseban status. Rad tematizira iskustva ruralnog stanovništva vezano uz različite razvojne aspekte u ruralnim naseljima područja Crnog Luga u Gorskom Kotaru te na Dugom otoku i susjednim sjevernodalmatinskim otocima. Rad se oslanja na analizu sekundarnih podataka koje ilustriraju (dominantno negativne) demografske trendove i određene socioekonomske performanse te se u kvalitativnoj komponenti predstavljaju nalazi istraživanja baziranog na metodi dubinskog polu-strukturiranog intervjua (N=20) provedenog na apostrofiranim područjima od siječnja do lipnja 2022. Uzorak je uključivao 11 sugovornika i 9 sugovornica diferentnih sociodemografskih atributa. Po 10 intervjua provedeno je u obje regije što daje uvid u iskustva sugovornika i specifičnosti dvaju različitih ruralnih područja. Za obradu empirijske građe korištena je tematska analiza uz fokus na socioekonomske i infrastrukturne elemente te razvojne potencijale tih ruralnih područja. Unatoč raznolikim geografskim determinantama ustanovilo se da se sugovornici u dvama područjima suočavaju s istovjetnim (razvojnim) izazovima: manjak gospodarskih aktivnosti i nemogućnost pronalaženja zaposlenja što se ističe kao jedan od glavnih razloga masovnog iseljavanja. Dodatno se ukazuje na problematiku slabog korištenja turističkih i poljoprivrednih potencijala. Iako ruralni prostori u razmatranim područjima Gorske Hrvatske i na otocima raspolažu velikim razvojnim potencijalima, njihovoj realizaciji, zaključuje se, valja prethoditi sistematsko osmišljavanje i provedba zaokruženih razvojnih planova ruralnih prostora na mikro ravni koja u temelju treba osigurati preduvjete za vibrantnu gospodarsku aktivnost te demografsku revitalizaciju. Rad je nastao u sklopu HRZZ znanstveno- istraživačkog projekta „SECRURAL“ (UIP-2019-04- 5257).
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Sociologija
POVEZANOST RADA
Projekti:
HRZZ-UIP-2019-04-5257 - Socijalno-ekološki izazovi ruralnog razvoja: objektivni i subjektivni pokazatelji otpornosti hrvatskih ruralnih socijalno-ekoloških sustava (SECRURAL) (Trako Poljak, Tijana, HRZZ - 2019-04) ( CroRIS)