Pregled bibliografske jedinice broj: 1273805
„Ravnopravne smo s muškarcima, ali…“: Istraživanje o rodnoj (ne)ravnopravnosti u hrvatskim ruralnim područjima
„Ravnopravne smo s muškarcima, ali…“: Istraživanje o rodnoj (ne)ravnopravnosti u hrvatskim ruralnim područjima // Hrvatska: Podvojeno duštvo? Sociološki prilozi raspravi. Knjiga sažetaka / Tomić-Koludrović, Inga ; Petrić, Mirko ; Marelić, Marko ; Bilandžić, Mirela (ur.).
Zagreb: Hrvatsko sociološko društvo, 2023. str. 40-41 (predavanje, domaća recenzija, sažetak, znanstveni)
CROSBI ID: 1273805 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
„Ravnopravne smo s muškarcima, ali…“: Istraživanje
o rodnoj (ne)ravnopravnosti u hrvatskim ruralnim
područjima
("We are equal with men, but...": Research on gender
(in)equality in Croatian rural areas)
Autori
Ivanović, Vladimir ; Šimac, Bruno ; Trako Poljak, Tijana
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Sažeci sa skupova, sažetak, znanstveni
Izvornik
Hrvatska: Podvojeno duštvo? Sociološki prilozi raspravi. Knjiga sažetaka
/ Tomić-Koludrović, Inga ; Petrić, Mirko ; Marelić, Marko ; Bilandžić, Mirela - Zagreb : Hrvatsko sociološko društvo, 2023, 40-41
Skup
IX. Nacionalni kongres Hrvatskog sociološkog društva
Mjesto i datum
Split, Hrvatska, 19.05.2023. - 20.05.2023
Vrsta sudjelovanja
Predavanje
Vrsta recenzije
Domaća recenzija
Ključne riječi
rodna (ne)ravnopravnost, seksizam, hrvatska ruralna područja, mješovita metodologija
(gender (in)equality, sexism, Croatian rural areas, mixed methodology)
Sažetak
Tema rodne (ne)ravnopravnosti zauzima važno mjesto u međunarodnim pa tako i hrvatskim sociološkim istraživanjima, ali još je uvijek vidljiv nedostatak empirijskih nalaza o položaju muškaraca i žena specifično u ruralnim područjima. Oslanjajući se na istraživački pristup kvalitativno vođenog sekvencijalnog mješovitog dizajna (QUAL → quan), u ovome radu analizirano je 50 dubinskih polu-strukturiranih intervjua provedenih 2022. godine s hrvatskim ruralnim stanovnicima, nakon čega je provedeno anketno istraživanje na nacionalno reprezentativnom uzorku stanovnika ruralnih područja Republike Hrvatske (N= 843). Većina sugovornika kvalitativne dionice istraživanja načelno iskazuje kako su muškarci i žene u njihovim zajednicama ravnopravni. No, unatoč porastu svijesti o rodnoj (ne)ravnopravnosti, i dalje je prisutna tradicionalna rodna podjela uloga u privatnoj sferi života. Dodatni aspekti neravnopravnosti ističu se u javno-profesionalnoj sferi kroz slabiju mogućnost zaposlenja žena, smanjenu mogućnost participacije žena u dostupnim sadržajima, kao i nedostatku osnovne zdravstvene zaštite žena. U kvantitativnoj dionici istraživanja ispitanici iskazuju snažnije suvremene seksističke stavove koji se odnose na rodnu neravnopravnost u javno-profesionalnoj sferi (stand. M=3, 33 ; SD=0, 85), u odnosu na tradicionalne seksističke stavove koji se odnose na privatnu sferu (stand. M=2, 87 ; SD=0, 93). Pri tome, muškarci su skloniji iskazivanju i tradicionalnih i suvremenih seksističkih stavova od žena, dok su iskazivanju tradicionalnih seksističkih stavova također skloniji i ispitanici starije dobne skupine (65+) te nižeg obrazovanja. U ovom istraživanju uočen je porast osviještenosti teme rodne (ne)ravnopravnosti u hrvatskim ruralnim područjima, s napomenom da se ona još uvijek primarno očituje u stavovima žena i to većinski u privatnoj sferi života. Istraživanje je provedeno u sklopu znanstveno-istraživačkog projekta HRZZ-a „SECRURAL“ (UIP-2019-04-5257).
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Sociologija
POVEZANOST RADA
Projekti:
HRZZ-UIP-2019-04-5257 - Socijalno-ekološki izazovi ruralnog razvoja: objektivni i subjektivni pokazatelji otpornosti hrvatskih ruralnih socijalno-ekoloških sustava (SECRURAL) (Trako Poljak, Tijana, HRZZ - 2019-04) ( CroRIS)
Ustanove:
Filozofski fakultet, Zagreb