Pregled bibliografske jedinice broj: 1272703
Karakterizacija polielektrolitnih nanofilmova baziranih na biokompatibilnim derivatima prirodnih polielektrolita
Karakterizacija polielektrolitnih nanofilmova baziranih na biokompatibilnim derivatima prirodnih polielektrolita // Studentski kongres o održivoj kemiji i inženjerstvu (SKOKI) - knjiga sažetaka / Bajo, Matea ; Crnac, Lana (ur.).
Zagreb: Hrvatsko društvo kemijskih inženjera i tehnologa (HDKI), 2023. str. 38-38 (poster, domaća recenzija, sažetak, znanstveni)
CROSBI ID: 1272703 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Karakterizacija polielektrolitnih nanofilmova
baziranih na
biokompatibilnim derivatima prirodnih
polielektrolita
(Characterisation of polyelectrolyte nanofilms
based on biocompatible derivatives of natural
polyelectroyltes)
Autori
Blažević, Stipe ; Mesić, Mia ; Nikolić, Juraj ; Kovačević, Davor
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Sažeci sa skupova, sažetak, znanstveni
Izvornik
Studentski kongres o održivoj kemiji i inženjerstvu (SKOKI) - knjiga sažetaka
/ Bajo, Matea ; Crnac, Lana - Zagreb : Hrvatsko društvo kemijskih inženjera i tehnologa (HDKI), 2023, 38-38
ISBN
978-953-6894-83-3
Skup
Studentski kongres o održivoj kemiji i inženjerstvu
Mjesto i datum
Zagreb, Hrvatska, 01.04.2023
Vrsta sudjelovanja
Poster
Vrsta recenzije
Domaća recenzija
Ključne riječi
polielektroliti ; polielektrolitni višeslojevi ; derivati kitozana ; karboksimetilceluloza
(polyelectrolytes ; polyelectrolyte multilayers ; chitosan derivatives ; carboxymethylcellulose)
Sažetak
N, N, N-trimetilkitozan (TMC) je derivat kitozana koji dobiva na popularnosti jer ima slična svojstva kao kitozan, ali je topljiviji u širem pH području. Uporabu pronalazi u dostavi lijekova, dostavi DNA te u tkivnom inženjerstvu. [1] Karboksimetilceluloza (CMC) acetilirani je derivat celuloze koji je topljiv u vodi. Zbog svoje viskoznosti često se koristi kao zgušnjivač emulzija, također se koristi u ljepilima te deterdžentima.[2] Kombinacijom ovih polielektrolita mogu se prirediti biokompatibilni materijali zvani polielektrolitni višeslojevi. Cilj ovog rada bio je istražiti svojstva biokompatibilnih polielektrolitnih višeslojeva sastavljenih od TMC i CMC na supstratu silicija. Filmovi su pripremljeni Decherovom „slojpo-sloj“ metodom.[3] Proučavano je kako povećanje ionske jakosti otopina polielektrolita utječe na rast filmova, te na njihovu močivost površine i površinska svojstva. Rast filmova praćen je elipsometrijom odnosno mjerenjem njegove debljine, a tenziometrijom močivost površine odnosno mjerene su vrijednosti kontaktnog kuta između kapljice vode i filma za svaki pojedini sloj. Nakon priprave filmova od deset slojeva, mikroskopijom atomskih sila (AFM) snimljene su njihove površine te su dobiveni površinski parametri poput debljine, hrapavosti te prekrivenosti površine filmom. Rezultati su pokazali da povećanjem ionske jakosti dolazi do smanjenja debljine filmova i pad u vrijednostima ostalih parametara površine. Osim toga, pokazano je prisustvo stripping efekta u filmu bez dodatka soli. Tenziometrijom je pokazano da su svi filmovi hidrofilni.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Kemija
POVEZANOST RADA
Projekti:
HRZZ-IPS-2020-01-6126 - Modulacija polifenolnog profila voća uslijed fizikalnih tretmana nakon branja (Kovačević, Davor, HRZZ - 2020-01) ( CroRIS)
Ustanove:
Prirodoslovno-matematički fakultet, Zagreb