Pregled bibliografske jedinice broj: 1271882
Rasprostranjenost morskih cvjetnica u priobalju zapadne Istre u ljeto 2019.
Rasprostranjenost morskih cvjetnica u priobalju zapadne Istre u ljeto 2019., 2021., diplomski rad, preddiplomski, Fakultet prirodnih znanosti, PULA
CROSBI ID: 1271882 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Rasprostranjenost morskih cvjetnica u priobalju
zapadne Istre u ljeto 2019.
(DISTRIBUTION OF SEAGRASS MEADOWS IN THE WESTERN
ISTRIAN COAST IN THE SUMMER OF 2019)
Autori
Coslovich, Clara
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Ocjenski radovi, diplomski rad, preddiplomski
Fakultet
Fakultet prirodnih znanosti
Mjesto
PULA
Datum
13.07
Godina
2021
Stranica
58
Mentor
Paliaga, Paolo
Neposredni voditelj
Buršić, Moira
Ključne riječi
morske cvjetnice, zapadna obala Istre, antropogeni utjecaji
(seagrasses, western Istrian coast, anthropogenic influence)
Sažetak
U ovom završnom radu su analizirani podaci dobiveni monitoringom rađenom u rujnu 2019.godine na šest postaja u usporedbi s podacima dobivenih s ortofoto snimki tih postaja iz 2011., 2014., te 2018. godine. Postaje na kojima se vršilo uzorkovanje i ronilački monitoring su uvala Cisterne (Rovinj), uvala Veštar (Rovinj), uvala Saline (Rovinj), uvala Faborso (Rovinj), Vrsarska luka te uvala Funtana. Na terenu se radilo uzorkovanje metodom probnih kvadrata. Na svakoj postaji su uzeta tri uzorka. Nakon uzorkovanja uzorci su obrađeni u laboratoriju, te su dobiveni biometrijski podaci o morskim cvjetnicama sa svih postaja. Biometrijski podaci podrazumijevaju prosječan broj listova po jedinici površine, prosječnu dužinu listova po jedinici površine, te prosječnu mokru i suhu masu listova po jedinici površine, kao i prosječnu mokru i suhu masu korijenja i rizoma po jedinici površine. Pomoću ortofoto snimka s Geoportala Državne geodetske uprave Republike Hrvatske je izračunata površina rasprostranjenosti livada u 2011., 2014., te 2018. godini. Ronilačkim monitoringom je određena površina rasprostranjenosti morskih cvjetnica u 2019. na svim postajama. Na svim postajama je pronađena cvjetnica vrste Cymodocea nodosa, a na postajama Veštar i Funtana i vrsta Zostera noltii. Na postaji Funtana je pronađena i invazivna alga vrste Caulerpa cylindracea. Stanje rasprostranjenosti i biometrije cvjetnica je bilo zabrinjavajuće na postajama Funtana, Vrsar, slijede postaje Veštar, Saline, te Faborso, a na postaji Cisterne stanje rasprostranjenosti i biometrije je bilo najbolje.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Biologija, Integrativna bioetika (prirodne, tehničke, biomedicina i zdravstvo, biotehničke, društvene, humanističke znanosti)
POVEZANOST RADA
Ustanove:
Sveučilište Jurja Dobrile u Puli