Pregled bibliografske jedinice broj: 1271793
Kako zaposleni roditelji djece s teškoćama u razvoju usklađuju zahtjeve radne i obiteljske uloge? Kvalitativno istraživanje
Kako zaposleni roditelji djece s teškoćama u razvoju usklađuju zahtjeve radne i obiteljske uloge? Kvalitativno istraživanje // Revija za sociologiju, 53 (2023), 1; 67-97 doi:10.5613/rzs.53.1.3 (domaća recenzija, članak, znanstveni)
CROSBI ID: 1271793 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Kako zaposleni roditelji djece s teškoćama u razvoju
usklađuju zahtjeve radne i obiteljske uloge? Kvalitativno
istraživanje
(How Do Employed Parents of Children with Developmental
Disabilities Balance the Demands of Work and Family Roles?
Qualitative Research)
Autori
Ombla, Jelena ; Slišković, Ana ; Nikolić Ivanišević, Matilda ; Šimunić, Ana ; Ljubičić, Marija
Izvornik
Revija za sociologiju (0350-154X) 53
(2023), 1;
67-97
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Radovi u časopisima, članak, znanstveni
Ključne riječi
radna i obiteljska uloga, roditelji djece s teškoćama u razvoju, dobrobit
(work and family role, parents of children with developmental disabilities, well-being)
Sažetak
Roditelji djece s teškoćama u razvoju suočavaju se s brojnim izazovima i stresorima koji se mogu negativno odraziti na njihovu dobrobit. Jedna od relativno zanemarenih tema, osobito u nacionalnim okvirima, jest otežana mogućnost usklađivanja zahtjeva radne i obiteljske uloge te skupine roditelja. Stoga je cilj ovog rada bio dobiti dublji uvid u čimbenike koji imaju potencijalno važnu ulogu u objašnjenju dobrobiti zaposlenih roditelja djece s teškoćama u razvoju u RH ; preciznije, identificirati čimbenike koji promoviraju i/ili ometaju usklađivanje radnog i obiteljskog života te skupine roditelja. U istraživanju temeljenom na dubinskim intervjuima sudjelovalo je ukupno 25 zaposlenih roditelja (15 majki i 10 očeva) djece s različitim vrstama i stupnjevima teškoća u razvoju. Većina sudionika (N=23) ima jedno dijete, dok dvoje sudionika ima dvoje djece s objektivno dijagnosticiranim teškoćama u razvoju. Većina sudionika (N=21) provedenog istraživanja zaposlena je na puno radno vrijeme. Podatci su analizirani tematskom analizom. Rezultati su ukazali na četiri skupine čimbenika: društvene, organizacijske, obiteljske i osobne, koji, iz perspektive sudionika istraživanja, olakšavaju i/ili otežavaju usklađivanje radne i obiteljske uloge. S obzirom na to da je dobrobit roditelja djece s teškoćama u razvoju snažno oblikovana specifičnim društvenim kontekstom, što otežava poopćavanje rezultata te tematike dobivene u različitim zemljama, rezultati istraživanja provedenog u RH imaju važan teorijski doprinos. Identifikacija i opis relevantnih čimbenika koji omogućuju usklađivanje radne i obiteljske uloge te tako oblikuju dobrobit te skupine roditelja pružaju snažno polazište za kvantitativna istraživanja u tom području. Uz spomenuto rad pruža niz praktičnih implikacija usmjerenih unapređenju dobrobiti te skupine roditelja.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Psihologija
POVEZANOST RADA
Projekti:
--IP.01.2021.16 - Dobrobit zaposlenih roditelja djece s teškoćama u razvoju (DZRDTR) (Slišković, Ana) ( CroRIS)
Ustanove:
Sveučilište u Zadru
Profili:
Ana Slišković
(autor)
Marija Ljubičić
(autor)
Ana Šimunić
(autor)
Matilda Nikolić Ivanišević
(autor)
Jelena Ombla
(autor)
Citiraj ovu publikaciju:
Časopis indeksira:
- Scopus