Pregled bibliografske jedinice broj: 1270648
Uloga ljekarnika u identifikaciji terapijskih problema u osoba starije životne dobi smještenih u domu za starije i nemoćne
Uloga ljekarnika u identifikaciji terapijskih problema u osoba starije životne dobi smještenih u domu za starije i nemoćne // Knjiga sažetaka 2. hrvatskog kongresa kliničke farmacije s međunarodnim sudjelovanjem / Bačić Vrca, V. ; Ortner Hadžiabdić, M. ; Pepić, I. (ur.).
Zagreb: Hrvatsko farmaceutsko društvo, 2017. str. 56-56 (poster, domaća recenzija, sažetak, znanstveni)
CROSBI ID: 1270648 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Uloga ljekarnika u identifikaciji terapijskih
problema u osoba starije životne dobi smještenih u
domu za starije i nemoćne
(The role of the pharmacist in the identification
of therapeutic problems in the elderly living in a
nursing home)
Autori
Fehir Šola, K. ; Kurija, J. ; Đurović, I. ; Mucalo, I. ; Verbanac, D. ; Vladimir-Knežević, S.
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Sažeci sa skupova, sažetak, znanstveni
Izvornik
Knjiga sažetaka 2. hrvatskog kongresa kliničke farmacije s međunarodnim sudjelovanjem
/ Bačić Vrca, V. ; Ortner Hadžiabdić, M. ; Pepić, I. - Zagreb : Hrvatsko farmaceutsko društvo, 2017, 56-56
ISBN
978-953-7897-07-9
Skup
2. hrvatski kongres kliničke farmacije s međunarodnim sudjelovanjem
Mjesto i datum
Zagreb, Hrvatska, 20.04.2017. - 22.04.2017
Vrsta sudjelovanja
Poster
Vrsta recenzije
Domaća recenzija
Ključne riječi
terapijski problemi, osobe starije životne dobi,
(therapeutic problems, elderly)
Sažetak
Uvod: Primjena velikog broja lijekova u osoba starije životne dobi često uzrokuje terapijske probleme koji za posljedicu imaju učestalije prijeme u bolnicu, povećanje trajanja i intenziteta bolničkog liječenja, neodgovarajuću skrb te neuspjeh u liječenju. Svrha rada: Svrha ovog istraživanja bila je odrediti učestalost i vrstu terapijskih problema u bolesnika starije životne dobi smještenih u domu za starije i nemoćne. Metode: Prospektivno intervencijsko istraživanje provedeno je u razdoblju od veljače do lipnja 2016. godine u Domu za starije i nemoćne "Sv. Kamilo de Lellis" u Vrbovcu. U istraživanje su bili uključeni stacionirani korisnici koji su imali dva ili više lijekova u terapiji te su potpisali informirani pristanak. Podaci o terapiji i komorbiditetima te osnovni laboratorijski nalazi prikupljeni su uvidom u medicinsku dokumentaciju te kroz razgovor s korisnicima i medicinskim osobljem Doma. Procjena moguće neprikladnosti propisane terapije provedena je primjenom kategorizacije terapijskih problema prema Strand i sur [1]. Provedbu ovog istraživanja odobrilo je Etičko povjerenstvo Doma za starije i nemoćne "Sv. Kamilo de Lellis". Rezultati: U istraživanje su bila uključena 104 ispitanika s prosječnom dobi 79 godina (raspon 60- 96) koji su u prosjeku uzimali 6, 4 ± 2, 97 lijekova (raspon 2-16) te imali 3 ± 1, 52 različitih dijagnoza (raspon 0-11). Broj propisanih lijekova iznosio je 665, a komorbiditeta 301. Utvrđeno je ukupno 430 terapijskih problema, što je iznosilo 3, 9 ± 3, 56 terapijskih problema po osobi. Najviše ih je svrstano u sljedeće kategorije: Predugo trajanje primjene lijeka (61, 5%), Nuspojava (53, 8%) i Ovisnost (42, 3%). Zaključak: Istraživanjem je ustanovljena visoka učestalost terapijskih problema u ispitivanoj skupini pacijenata starije životne dobi. Ujedno je ukazano na moguću ulogu ljekarnika u poboljšanju skrbi o osobama starije životne dobi smještenih u domu za starije i nemoćne, a koja se temelji na ljekarničkim kompetencijama.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Farmacija
POVEZANOST RADA
Ustanove:
Farmaceutsko-biokemijski fakultet, Zagreb
Profili:
Donatella Verbanac
(autor)
Iva Mucalo
(autor)
Sanda Vladimir-Knežević
(autor)
Katarina Fehir Šola
(autor)