Pregled bibliografske jedinice broj: 1269973
Važnost edukacije mladih u borbi protiv klimatskih promjena i prilagodbi na njih
Važnost edukacije mladih u borbi protiv klimatskih promjena i prilagodbi na njih // III. znanstveno-stručni skup „Klimatske promjene i očuvanje morskih ekosustava Jadranskog mora“ s medunarodnom sudjelovanjem / Bakran-Petricioli, Tatjana ; Šarić, Tomislav ; Arko-Pijevac, Milvana (ur.).
Zadar: Sveučilište u Zadru, 2022. str. 38-38 (predavanje, nije recenziran, sažetak, stručni)
CROSBI ID: 1269973 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Važnost edukacije mladih u borbi protiv klimatskih promjena i prilagodbi na njih
(Importance of youth education in fight against climate changes and adaptation to them)
Autori
Novosel, Maja ; Lucić, Andreja ; Bakran-Petricioli, Tatjana
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Sažeci sa skupova, sažetak, stručni
ISBN
978-953-331-393-1
Skup
III. znanstveno-stručni skup „Klimatske promjene i očuvanje morskih ekosustava Jadranskog mora“ s medunarodnom sudjelovanjem
Mjesto i datum
Krk, Hrvatska, 30.09.2022. - 02.10.2022
Vrsta sudjelovanja
Predavanje
Vrsta recenzije
Nije recenziran
Ključne riječi
edukacija o klimatskim promjenama, očuvanje morskih ekosustava
(education about climate changes, preservation of marine ecosystems)
Sažetak
Tijekom školovanja, djeca i mladi u Hrvatskoj vrlo malo uče o Jadranskom moru i njegovoj vrijednosti i važnosti. Osobito se to odnosi na teme poput očuvanja morskih ekosustava, klimatskih promjena koje se događaju i na koji ih način ublažiti te im se prilagoditi. Da je Hrvatska pomorska zemlja svjestan je tek manji broj mladih koji žive uz obalu Jadrana i na otocima. Nažalost, sve je manje djece i mladih iz kontinentalnih dijelova Hrvatske koja su uopće bila na Jadranskom moru pa morske ekosustave jedva da mogu prepoznati. Jedan od načina kako to promijeniti je sustavno održavanje edukativnih radionica u osnovnim školama diljem Hrvatske. Pokazalo se da najbolji rezultati proizlaze iz višednevnih radionica koje uključuju teorijski, praktični i natjecateljski dio. Kroz radionice učenici se upoznaju s osnovnim skupinama morskih organizama, njihovim staništima i načinima života. Nauče zašto je more važno, što ugrožava morske ekosustave i zašto ih je potrebno očuvati te kako se to može ostvariti. Osobiti naglasak treba staviti na edukaciju mladih o sadašnjim klimatskim promjenama koje se događaju i u moru te im dati uvid o tome što mogu očekivati u budućnosti i kako se prilagoditi.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Biologija
POVEZANOST RADA
Ustanove:
Prirodoslovno-matematički fakultet, Zagreb