Pregled bibliografske jedinice broj: 1268496
Učinkovitost alajnera u liječenju malokluzija II klase s protrudiranim gornjim frontalnim zubima
Učinkovitost alajnera u liječenju malokluzija II klase s protrudiranim gornjim frontalnim zubima // Zbornik sažetaka 4. kongresa stomatologa Crne Gore s međunarodnim učešćem. / Jovetić, Vladimir (ur.).
Podgorica: Stomatološka komora Crne Gore, 2023. str. 27-27 (poster, domaća recenzija, sažetak, znanstveni)
CROSBI ID: 1268496 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Učinkovitost alajnera u liječenju malokluzija II
klase s protrudiranim gornjim frontalnim zubima
(Efficacy of aligners in treatmant of class II
malocclusion with proclined maxillary incisors)
Autori
Pipović, Jelena ; Stefanović, Neda ; Špalj, Stjepan
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Sažeci sa skupova, sažetak, znanstveni
Izvornik
Zbornik sažetaka 4. kongresa stomatologa Crne Gore s međunarodnim učešćem.
/ Jovetić, Vladimir - Podgorica : Stomatološka komora Crne Gore, 2023, 27-27
ISBN
978-9940-9975-1-9
Skup
4. kongres stomatologa Crne Gore s međunarodnim učešćem.
Mjesto i datum
Budva, Crna Gora, 27.04.2023. - 29.04.2023
Vrsta sudjelovanja
Poster
Vrsta recenzije
Domaća recenzija
Ključne riječi
alajner ; klasa II ; funkcionalni aparat ; intermaksilarne gumice
(aligner ; Class II ; functional appliance ; intermaxillary elastics)
Sažetak
Cilj: Uporeditii učinkovitost dvije vrste alajnera u terapiji malokluzija II/1 klase. Materijal i metod: Uzorak je bio sastavljen od 48 pacijenata, starosti između 11 i 14 godina (medijan 13, 71% ženskog pola). Svaka grupa je imala po 24 pacijenta uparenih po polu, u prvoj su grupi liječeni alajnerima u obliku funkcionalnog aparata (Invisalign Teen with Mandibular Advancement® (ITMA)), a u drugoj klasičnim Invisalign® alajnerima uz upotrebu intermaksilarnih gumica. Mjerenja su rađena prije i nakon završene terapije. Mjeren je incizalni razmak, devijacija od prve klase na prvim stalnim molarima i prvim stalnim očnjacima, širina gornjeg i donjeg zubnog niza, dubina Spee krive i skeletna starost pacijenta. Rezultati: Na početku terapije nije bilo statistički značajne razlike u veličini incizalnog razmaka i u uzrastu pacijenta u ispitivanim grupama. Inicijalni incizalni razmak bio je 5-8, 7 mm (medijan 6), a terapija je trajala 6-36 mjeseci (medijan 12, 5). Trajanje terapije je bilo duže u grupi pacijenata koji su nosili alajnere i intermaksilarne gumice nego ITMA, no ne na razini statističke značajnosti. Pacijenati koji su liječeni alajnerima s gumicama imali su manji završni incizalni stepenik (p=0, 020), veći uspijeh u korekciji klase na nivou očnjaka (p=0, 002) i u ravnanju Spee krive (p=0, 027). Potreba za dodatnim vidom terapije se javila kod svih pacijenata liječenih ITMA aparatima, dok je u grupi s gumicama 46% pacijenata imalo potrebu za dodatnom vrstom terapije (korekcija okluzije dodatnim alajnerima). Trajanje terapije je uticalo na iznos korekcije položaja očnjaka i molara (r=0, 398 i r=0, 302 ; p≤0, 037). Zaključak: Učinkovitost klasičnih alajnera s intermaksilarnim gumicama je veća nego alajnerima u obliku funkcionalnog aparata.
Izvorni jezik
Ostalo
Znanstvena područja
Dentalna medicina
POVEZANOST RADA
Projekti:
--UNIRI-biomed-18-22 - Odrednice učinkovitosti terapije narušenih funkcija i izgleda orofacijalnog područja (OUTFIO) (Špalj, Stjepan; Špalj, Stjepan) ( CroRIS)
Ustanove:
Fakultet za dentalnu medicinu i zdravstvo, Osijek ,
Fakultet dentalne medicine, Rijeka
Profili:
Stjepan Špalj
(autor)