Pregled bibliografske jedinice broj: 1267462
Utjecaj topikalne primjene hijaluronske kiseline na izgled i zdravlje kože
Utjecaj topikalne primjene hijaluronske kiseline na izgled i zdravlje kože, 2022., postdiplomski specijalisticki, Farmaceutsko-biokemijski fakultet, Zagreb
CROSBI ID: 1267462 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Utjecaj topikalne primjene hijaluronske kiseline na izgled i zdravlje kože
(The influence of topical application of hyaluronic acid on appearance and health of the skin)
Autori
Trivunović, Sanja
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Ocjenski radovi, postdiplomski specijalisticki
Fakultet
Farmaceutsko-biokemijski fakultet
Mjesto
Zagreb
Datum
05.09
Godina
2022
Stranica
45
Mentor
Zovko Končić, Marijana
Ključne riječi
hijaluronska kiselina, hijaluronat, koža, topikalna primjena, zdravlje kože.
(hyaluronic acid, hyaluronate, skin, topical application, skin health)
Sažetak
Cilj istraživanja Hijaluronska kiselina (HA) je hidrofilni polisaharid glikozaminoglikanske strukture koji igra višestruku ulogu u regulaciji različitih bioloških procesa i održavanju homeostaze u tijelu. Cilj ovog specijalističkog rada je procjena utjecaja topikalne primjene HA na izgled i zdravlje kože. Materijali i metode Za potrebe izrade ovog teorijskog specijalističkog rada, pretražene su baze podataka znanstvenih radova te drugi znanstveni izvori i mrežne stranice sa srodnom tematikom. Pretraživanjem su se obuhvatile kliničke studije koje su ispitale učinak HA na procese koji utječu na izgled i zdravlje kože te in vitro i in vivo studije koje objašnjavaju mehanizme opaženih učinaka. Rezultati Zbog svojih higroskopnih značajki HA djeluje hidratantno, usporava starenje kože, ubrzava zacjeljivanje opeklina i drugih rana. Veličina molekula HA značajno utječe na dubinu njezine penetracije u kožu, kao i antiaging svojstva topikalnih hijaluronskih pripravaka. HA značajno povećava hidrataciju kože, a pozitivno utječe i na elastičnost i tonus kože te smanjenje bora. Tehnološkim postupcima poput mikronizacije, uklapanjem u liposome i nanočestice te kombinacijom s glicerolom, ekstraktom vrste Centella asiatica, N-acetil glukozaminom, gama-amino maslačnom kiselinom te ljudskim faktorom rasta može se povećati učinak HA na izgled i zdravlje kože. U kliničkim studijama HA se pokazala učinkovitom u zacjeljivanju različitih vrsta rana poput opeklina, dijabetičkog ili venskog ulkusa, a dobar učinak HA na zacjeljivanje rana uočen je i u kombinaciji HA sa srebro-sulfatiazinom ili ionima srebra. Nekoliko studija je potvrdilo da topikalna primjena HA niske molekularne mase, rezultira poboljšanjem simptoma dermatitisa, rozacee i strija. Zaključak Topikalna primjena HA doprinosi zdravlju kože i usporava proces starenja. HA pokazuje blagotvorne i pozitivne učinke u terapiji brojnih kožnih bolesti i stanja. Brojne studije potvrđuju učinkovitost HA u kozmetičkoj i dermatološkoj primjeni.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Farmacija
POVEZANOST RADA
Projekti:
HRZZ-IP-2018-01-6504 - Ekstrakcija bioaktivnih biljnih sastavnica pomoću zelenih otapala – korak prema zelenim kozmeceuticima (CosmoGreen) (Zovko Končić, Marijana, HRZZ - 2018-01) ( CroRIS)
Ustanove:
Farmaceutsko-biokemijski fakultet, Zagreb
Profili:
Marijana Zovko Končić
(mentor)