Pregled bibliografske jedinice broj: 1266765
Što je klinika za psihijatriju vrapče radila u „SPAM“-u
Što je klinika za psihijatriju vrapče radila u „SPAM“-u // Neurologia Croatica 71 (Suppl. 3) / Šimić, Goran ; Mimica, Ninoslav (ur.).
Zagreb: Denona, 2022. str. 93-93 (poster, domaća recenzija, sažetak, stručni)
CROSBI ID: 1266765 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Što je klinika za psihijatriju vrapče radila u „SPAM“-u
(What did the Vrapče Psychiatric Hospital did in the "SPAM" project)
Autori
Radić, Krešimir ; Repovečki, Senka ; Bektić Hodžić, Jasminka ; Žakić Milas, Danijela ; Uzun, Suzana ; Polšek, Dora ; Jurković, Eva ; Bićanić, Danijel ; Mužek, Andrijana ; Perčin, Bernardica ; Mioković, Zrinka ; Mimica, Ninoslav
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Sažeci sa skupova, sažetak, stručni
Izvornik
Neurologia Croatica 71 (Suppl. 3)
/ Šimić, Goran ; Mimica, Ninoslav - Zagreb : Denona, 2022, 93-93
Skup
Hrvatski kongres o Alzheimerovoj bolesti (CROCAD-22) s međunarodnim sudjelovanjem
Mjesto i datum
Supetar, Hrvatska, 05.10.2022. - 08.10.2022
Vrsta sudjelovanja
Poster
Vrsta recenzije
Domaća recenzija
Ključne riječi
Alzheimerova bolest ; sagorijevanje ; njegovatelji ; psihoedukacija ; komunikacija s oboljelim ; psihosocijalne intervencije ; usporavanje progresije
(Alzheimer' disease ; burn-out ; caregivers ; psichoeducation ; communication with patient ; psychosocial interventions ; slowing of progression)
Sažetak
Cilj našeg postera nije vezan uz kolokvijalni naziv za neželjenu elektroničku poštu, nego uz projekt „Svi za pamćenje“, partnerstvo u kojem se provodio EU projekt sufinanciran iz Europskog socijalnog fonda. Projekt SPAM vodio je Grad Zagreb, u partnerstvu s Klinikom za psihijatriju „Sveti Ivan“, Klinikom za psihijatriju Vrapče, Nastavnim zavodom za javno zdravstvo Dr. Andrija Štampar, Hrvatskom udrugom za Alzheimerovu bolest i Sveučilištem Josipa Jurja Strossmayera u Osijeku te Fakultetom za dentalnu medicinu i zdravstvo Osijek. Partneri su prijavili projekt na poziv "Širenje mreže socijalnih usluga u zajednici – faza 1", u okviru Operativnog programa "Učinkoviti ljudski potencijali", s prioritetnom osi Socijalno uključivanje, s ciljevima poboljšanja pristupa pristupačnim, održivim i visokokvalitetnim uslugama, uključujući usluge zdravstvene skrbi i socijalne usluge od općeg interesa. Aktivnosti projekta usmjerene su bile na starije osobe, oboljele od Alzheimerove demencije ili drugih demencija, članove njihovih obitelji te stručnjake koji rade s pripadnicima ciljnih skupina. S obzirom na širinu partnerstva, svaka ustanova pokrivala je dio aktivnosti. Projektom su se oboljelima od Alzheimerove bolesti i drugih oblika demencije na području Grada Zagreba omogućile dvije nove usluge, popodnevni boravak za oboljele, radnim danom i subotom u Psihijatrijskoj bolnici Seti Ivan te mobilni tim za prijevoz pacijenata do boravka i podršku u svakodnevnim aktivnostima. U okviru projekta provele su se i edukacije za njegovatelje, a naša Klinika provela je po Republici Hrvatskoj seriju multiprofesionalnih radionica za neformalne njegovatelje. U Vrapču su dvije grupe članova obitelji oboljelih dobile 6 mjeseci dugu grupnu psihološku podršku, budući da je riječ o osobama pod visokim rizikom od sagorijevanja. Posterom se prikazuju provedene projektne aktivnosti i sumiraju stečena iskustva Klinike za psihijatriju Vrapče.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Kliničke medicinske znanosti
POVEZANOST RADA
Ustanove:
Medicinski fakultet, Zagreb,
Klinika za psihijatriju Vrapče,
Sveučilište u Zagrebu
Profili:
Ninoslav Mimica
(autor)
Senka Repovečki
(autor)
Suzana Uzun
(autor)
Danijela Žakić Milas
(autor)