Pregled bibliografske jedinice broj: 1264504
Korištenje inovativnih metoda u edukaciji studenata o starenju
Korištenje inovativnih metoda u edukaciji studenata o starenju // Neurologia Croatica Supll.1 / Šimić, Goran ; Mimica, Ninoslav ; Habek, Mario (ur.).
Zagreb, 2023. str. 87-87 (poster, domaća recenzija, sažetak, stručni)
CROSBI ID: 1264504 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Korištenje inovativnih metoda u edukaciji studenata
o starenju
(The use of innovative methods in the education of
students about aging)
Autori
Neuberg, Marijana ; Sajko, Melita ; Ribić, Rosana ; Herak, Ivana
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Sažeci sa skupova, sažetak, stručni
Izvornik
Neurologia Croatica Supll.1
/ Šimić, Goran ; Mimica, Ninoslav ; Habek, Mario - Zagreb, 2023, 87-87
Skup
2. kongres Hrvatske Alzheimer alijanse s međunarodnim sudjelovanjem, 2end Congress of the Croatian Alzheimer's Alliance with international partipation
Mjesto i datum
Varaždin, Hrvatska, 29.03.2023. - 01.04.2023
Vrsta sudjelovanja
Poster
Vrsta recenzije
Domaća recenzija
Ključne riječi
edukacija ; studenti ; simulator starenja ; starija životna dob
(education ; students ; aging simulator ; older age)
Sažetak
Prema posljednjem popisu stanovništva Republika Hrvatska ima 22, 45 % stanovnika starijih od 65 godina. Unatoč tome, veliki broj studenata nije u kontaktu sa osobama starije dobi i ne žive sa svojim starijim članovima obitelji. Jedan od važnih ciljeva edukacije na Studiju sestrinstva je upoznati studente sa problemima s kojima se susreću njihovi budući pacijenti. Teoretska nastava u tome daje temelje, ali istraživanja su pokazala da korištenje naprednih edukativnih metoda koje omogućavaju studentima da dožive situacije u kojima se nalaze njihovi stariji pacijenti, poboljšavaju razumijevanje procesa koji se odvijaju tijekom starenja te samim tim omogućavaju studentima da predvide probleme i na vrijeme ih preveniraju. Na Sveučilištu Sjever studenti sestrinstva imaju priliku učiti kako se osjeća starija osoba koja ima određena ograničenja u senzomotoričkoj sposobnosti. Na vježbovnoj nastavi u kabinetima koristi se odijelo za simuliranje starenja koje, kada se odjene, postavlja motorička i senzorna ograničenja osobi koja ga nosi. Većini studenata je to iskustvo omogućilo da bolje razumiju kako se osjeća osoba starije životne dobi te da lakše prilagode komunikaciju, okolinu i postupak prema starijoj osobi ograničenjima koja ima. U budućnosti treba biti naglasak na kontaktnoj nastavi studenata u realnom okruženju, no svakako kao priprema za radilišta simulacija kao metoda učenja je nužna i potrebna.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Kliničke medicinske znanosti, Integrativna bioetika (prirodne, tehničke, biomedicina i zdravstvo, biotehničke, društvene, humanističke znanosti)
POVEZANOST RADA
Ustanove:
Sveučilište Sjever, Koprivnica