Pregled bibliografske jedinice broj: 1264165
Rezistencija na makrolidne antibiotike: usporedba mehanizama rezistencije u okolišnih i bolničkih patogena
Rezistencija na makrolidne antibiotike: usporedba mehanizama rezistencije u okolišnih i bolničkih patogena, 2020., diplomski rad, Agronomski fakultet, Zagreb
CROSBI ID: 1264165 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Rezistencija na makrolidne antibiotike: usporedba
mehanizama rezistencije u okolišnih i bolničkih
patogena
(Resistance to macrolide antibiotics: comparison of
resistance mechanism between enviromental and
hospital pathogens)
Autori
Pole, Lucia
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Ocjenski radovi, diplomski rad
Fakultet
Agronomski fakultet
Mjesto
Zagreb
Datum
31.01
Godina
2020
Stranica
43
Mentor
Udiković Kolić, Nikolina ; Mrkonjić-Fuka, Mirna
Neposredni voditelj
Milaković, Milena
Ključne riječi
antibiotička rezistencija ; mehanizmi rezistencije ; okoliš ; makrolidni antibiotici, otpadne vode ; farmaceutska industrija ; streptokoki ; stafilokoki
(antibiotic resistance ; resistance mechanisms ; environment, macrolides, wastewater ; pharmaceutical industry ; streptococci ; staphylococci)
Sažetak
Rezistencija bakterija na antibiotike je jedan od vodećih problema današnje medicine, a smatra se da okoliš zagađen antibioticima pridonosi ovom problemu. Cilj ovog diplomskog rada bio je usporediti mehanizme rezistencije na makrolidne antibiotike između skupine bakterijskih izolata porijeklom iz okoliša zagađenog makrolidima i skupine koju čine relevantni bakterijski patogeni (streptokoki i stafilokoki) iz hrvatskih bolnica. Sekvenciranjem umnoženog 16S rRNA gena utvrđena je veća raznolikost okolišnih bakterijskih izolata s lokacije ispusta industrijskih otpadnih voda u odnosu na uzvodnu lokaciju što upućuje na mogući unos bakterija putem otpadne vode i/ili selekciju bakterija iz sedimenta kao odgovor na visok selektivni pritisak makrolida. PCR detekcija gena za makrolidnu rezistenciju pokazala je da je u izolatima s lokacije ispusta došlo do povećanja zastupljenosti tri mehanizma rezistencije posredovana metiltransferazama (većinom geni ermB i ermF), zaštitnim proteinima ribosoma (uglavnom gen msrE) i fosfotransferazama (gen mphE) u usporedbi sa izolatima sa uzvodne (kontrolne) lokacije. Među analiziranim kliničkim izolatima najzastupljeniji mehanizam uključuje efluks pumpe, a slično kao u izolatima s lokacije ispusta, preostala dva dominantna mehanizma uključuju metiltransferaze i zaštitne proteine ribosoma. Iako je većinu analiziranih izolata odlikovao jedan mehanizam rezistencije na makrolide, u okolišnih izolata sa zagađene lokacije i kliničkih izolata zamijećena je pojava višestrukih mehanizama rezistencije kao jedan od načina prilagodbe i preživljavanja bakterija u okolišu s visokim koncentracijama antibiotika. Utvrđena visoka sličnost nukleotidnih sekvenci gena ermB koji je dominirao među izolatima iz zagađenog sedimenta i bolnica ukazuje na mogućnost širenja ovog gena izvan okoliša.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Biologija, Interdisciplinarne prirodne znanosti, Biotehnologija
POVEZANOST RADA
Projekti:
UIP-2014-09-9350 - Istraživanje utjecaja otpadnih voda iz farmaceutskih industrija na sastav i profil antibiotičke rezistencije izloženih mirkobnih zajednica u slatkovodnim sedimentima (WINAR) (Udiković Kolić, Nikolina, HRZZ - 2014-09) ( CroRIS)
Ustanove:
Institut "Ruđer Bošković", Zagreb,
Agronomski fakultet, Zagreb