Pregled bibliografske jedinice broj: 1263912
Društva za osiguranje i rizik likvidnosti
Društva za osiguranje i rizik likvidnosti // Hrvatski časopis za OSIGURANJE, (2020), 3; 53-63 (domaća recenzija, članak, stručni)
CROSBI ID: 1263912 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Društva za osiguranje i rizik likvidnosti
Autori
Žigman, Ante
Izvornik
Hrvatski časopis za OSIGURANJE (2671-2180)
(2020), 3;
53-63
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Radovi u časopisima, članak, stručni
Ključne riječi
likvidnost ; pandemija ; solventnost ; rizik likvidnosti ; kapitalni rizik ; COVID-19 ; koronavirus ; pandemijska kriza ; Solvency II
Sažetak
Likvidnost društava za osiguranje jedna je od slabije istraženih tema u radu društava za osiguranje. Općenito se misli da postoji malav vjerojatnost da društvo za osiguranje dođe u problem s likvidnošću, te se smatra da je rizik likvidnosti uglavnom vezan za poslovne banke. Međutim i društva za osiguranje u značajnoj mjeri mogu utjecati na financijsku stabilnost, pa se problem likvidnosti kod osiguravajućih društava u posljednje vrijeme više istražuje i analizira. Rizik likvidnosti je fundamentalno drugačiji nego kapitalni rizik budući da ih izazivaju različiti uzroci i materijaliziraju se u različitim vremenskim razdobljima. Naime, društvo može biti solventno, ali unatoč tome može prolaziti kroz krizu likvidnosti. Posljednja kriza uzrokovana izbijanjem pandemije na globalnoj razini ponovno otvara pitanje upravljanja rizikom likvidnosti kod društava za osiguranje o čemu se vode razgovori na razini Europske unije. Članak ima za cilj analizirati upravljanje rizikom likvidnosti kod društava za osiguranje u Hrvatskoj, te istražiti njihove uzroke.
Izvorni jezik
Hrvatski