Pregled bibliografske jedinice broj: 1260288
Bioraspoloživost K, Ca, Mg, Mn, Fe, Zn i Se iz pšenične trave (Triticum aestivum L.)
Bioraspoloživost K, Ca, Mg, Mn, Fe, Zn i Se iz pšenične trave (Triticum aestivum L.), 2022., doktorska disertacija, Fakultet agrobiotehničkih znanosti Osijek (Zavod za biljnu proizvodnju i biotehnologiju), Osijek
CROSBI ID: 1260288 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Bioraspoloživost K, Ca, Mg, Mn, Fe, Zn i Se iz
pšenične trave (Triticum aestivum L.)
(Bioavailability of K, Ca, Mg, Mn, Fe, Zn and Se from
wheatgrass (Triticum aestivum L.))
Autori
Grubišić Šestanj, Sanja
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Ocjenski radovi, doktorska disertacija
Fakultet
Fakultet agrobiotehničkih znanosti Osijek (Zavod za biljnu proizvodnju i biotehnologiju)
Mjesto
Osijek
Datum
07.11
Godina
2022
Stranica
163
Mentor
Rebekić, Andrijana ; Mišković Špoljarić, Katarina
Ključne riječi
pšenična trava ; bioraspoloživost ; biofortifikacija ; in vitro simulacija probave
(wheatgrass ; bioavailability ; simulation digestion in vitro ; biofortification)
Sažetak
Cilj ovog istraživanja je ispitati varijabilnost genotipova pšenice na temelju ukupnih i in vitro bioraspoloživih koncentracija K, Ca, Mg, Mn, Fe, Zn i Se u soku pšenične trave. Zatim, ispitivao se utjecaj biofortifikacije Zn i Se i utjecaj različitih termina žetve na ukupne in vitro bioraspoložive koncentracije K, Ca, Mg, Mn, Fe, Zn i Se u soku i prahu pšenične trave izabranih genotipova. Preliminarnim istraživanjem ispitana je genetska varijabilnost s obzirom na ukupne i in vitro bioraspoložive koncentracije K, Ca, Mg, Mn, Fe, Zn i Se na ukupno 98 sorti i 5 divljih srodnika, na temelju čega je izabrano 10 genotipova pšenice za poljski pokus u kojem su tijekom vegetacijskog uzgoja bili izloženi folijarnoj aplikaciji Zn i Se, a iz biofortificiranog zrna uzgajala se pšenična trava za daljnji tijek istraživanja. Provedenim istraživanjem utvrđena je velika varijabilnost između ispitivanih genotipova s obzirom na ukupne i in vitro bioraspoložive koncentracije ispitivanih elemenata. Analizom varijance utvrđeno je da primjenjena biofortifikacija Zn i Se ima statistički značajan utjecaj (p < 0, 001) na ukupne koncentracije K, Mn, Fe, Zn i Se i in vitro bioraspoložive koncentracije Ca, Mg, Mn, Fe, Zn i Se u soku te na ukupne koncentracije K, Mn, Zn i Se i in vitro bioraspoložive koncentracije Ca, Mg, Mn, Fe, Zn i Se u prahu pšenične trave. Statistički značajan utjecaj (p < 0, 001) na ukupne koncentracije Ca, Mg, K, Mn, Fe, Zn i Se i in vitro bioraspoložive koncentracije Ca, Mg, Mn, Fe i Zn u soku pšenične trave utvrđen je i kod različitog termina žetve. Provedenim istraživanjem utvrđena je veća in vitro bioraspoloživost svih ispitanih elemenata u soku u odnosu na prah pšenične trave, no treba napomenuti kako je veća koncentracija elemenata u prahu nego u soku pšenične trave.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Poljoprivreda (agronomija)
POVEZANOST RADA
Projekti:
HRZZ-UIP-2017-05-4292 - Genotipska specifičnost pšenične trave (Triticum aestivum L.) visokonutritivnog prirodnog dodatka prehrani (WHEAT4GRASS) (Rebekić, Andrijana, HRZZ - 2017-05) ( CroRIS)
Ustanove:
Fakultet agrobiotehničkih znanosti Osijek