Pregled bibliografske jedinice broj: 1257320
Rimska svakodnevica, izbor metalnih nalaza antičkog razdoblja pronađenih prilikom arheoloških istraživanja vile u Sipčini
Rimska svakodnevica, izbor metalnih nalaza antičkog razdoblja pronađenih prilikom arheoloških istraživanja vile u Sipčini // Zbornik Moslavine, 17 (2021), 2-24 (nije recenziran, članak, znanstveni)
CROSBI ID: 1257320 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Rimska svakodnevica, izbor metalnih nalaza antičkog razdoblja pronađenih prilikom arheoloških istraživanja vile u Sipčini
(Roman everyday life - a selection of roman metal finds found during the archaeological research of the roman villa in Sipčina)
Autori
Čataj, Lea
Izvornik
Zbornik Moslavine (1330-0199) 17
(2021);
2-24
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Radovi u časopisima, članak, znanstveni
Ključne riječi
rimska vila, Moslavina, Sipčina
(roman vila, Moslavina, Sipčina)
Sažetak
Nalazište Sipčina u Okešincu otkriveno je još 1960-ih godina, a Hrvatski restauratorski zavod provodi sustavna arheološka istraživanja od 2012. g. Rezultati geofizičkih i arheoloških istraživanja upućuju da se na ovom položaju u razdoblju od 1. do 4. st. nalazila rimska vila, od Siscije udaljena oko 20 km. Tijekom višegodišnjih je istraživanja prikupljena veća količina nalaza, među kojima je najviše građevinskog materijala, a potom i onih keramičkih, metalnih te staklenih predmeta. Okosnica ovoga rada izbor je metalnih nalaza pronađenih prilikom arheoloških istraživanja HRZ-a. Radi se o ukrasnim i utilitarnim predmetima poput fibula, prstenja, igli, pisaljki i medicinskih sondi, koji su rađeni od bronce i željeza. Opisani predmeti karakterističan su odraz rimske kulture i učestali su na brojnim nalazištima suvremenim vili na Sipčini. Najčešće su veoma jednostavne izrade te se zbog toga široko datiraju u gotovo čitav period rimske vladavine. Iako je nalazište veoma devastirano, uz pomoć stratigrafije i AMS radiokarbonskih datuma pojedini su nalazi nešto uže datirani, što treba zahvaliti mjestimičnoj sačuvanosti starijih slojeva i slojeva nivelacije nastalima uoči gradnje istraženih objekata. Stoga ne čudi činjenica da ih se uglavnom može smjestiti u razdoblje 1. i 2. st., odnosno u razdoblje prije gradnje objekata 1 i 2 te tijekom njihova korištenja. Za nekolicinu nalaza ustanovljeno je i mjesto proizvodnje.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Arheologija