Pregled bibliografske jedinice broj: 1256208
Otočne zajednice i njihova budućnost - od znanosti do održivosti
Otočne zajednice i njihova budućnost - od znanosti do održivosti // Otočnost u suvremenom društvenom kontekstu – pogled u budućnost : knjiga sažetaka / Vukić, Jana (ur.).
Zagreb: Hrvatska akademija znanosti i umjetnosti, Razred za likovne umjetnosti Znanstveno vijeće za arhitekturu, urbanizam i uređenje prostora, 2023. str. 20-21 doi:10.17234/9789533790510 (predavanje, domaća recenzija, sažetak, znanstveni)
CROSBI ID: 1256208 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Otočne zajednice i njihova budućnost - od znanosti
do održivosti
(Island communities and their future - from science
to sustainability)
Autori
Vukić, Jana
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Sažeci sa skupova, sažetak, znanstveni
Izvornik
Otočnost u suvremenom društvenom kontekstu – pogled u budućnost : knjiga sažetaka
/ Vukić, Jana - Zagreb : Hrvatska akademija znanosti i umjetnosti, Razred za likovne umjetnosti Znanstveno vijeće za arhitekturu, urbanizam i uređenje prostora, 2023, 20-21
ISBN
978-953-379-051-0
Skup
Otočnost u suvremenom društvenom kontekstu – pogled u budućnost
Mjesto i datum
Zagreb, Hrvatska, 20.02.2023
Vrsta sudjelovanja
Predavanje
Vrsta recenzije
Domaća recenzija
Ključne riječi
otočnost, lokalna zajednica, povijesna baština, kulturna održivost
(insularity, local community, historical heritage, cultural sustainability)
Sažetak
Život na otoku postavlja specifične izazove za stanovnike i nji- hovu kvalitetu života. Napučeni hrvatski otoci bez svojih stanov- nika (p)ostaju dio krajobraza, promijenjenog djelovanjem čovjeka i ispražnjenog od značenja kakvo im je pridano temporalnošću opstojanja društvene zajednice na tom prostoru. Bogatstvo sloje- va društvene prisutnosti, tisućljetna mudrost preživljavanja u če- sto surovim i svakako ograničenim uvjetima zasigurno pridonose važnosti njihovog očuvanja i valorizacije, kao i važnosti primjene znanstvenih znanja prikupljenih u i o zajednici na inovativan i par- ticipativan način u svrhu jačanja održivosti. Sve navedeno odnosi se na otočne, ali i na druge zajednice koje dijele značajke otočnosti i insularnosti, poput manjinskih i subkulturnih zajednica, ruralnih zajednica pa sve do urbanih povijesnih jezgri. Osnovna teza rada jest da su zajednička organizacija znanja (znan- stvene i lokane zajednice) po mjeri potreba stanovnika, edukacija i oblikovanje participativnih alata za osnaživanje i uključivanje lokalnih zajednica u donošenje odluka ključni put prema održivosti. Bez lokalne zajednice nema ni (stupova) održivosti. Kao primjer važnosti kulturne i društvene održivosti prikazuju se identitetski i participativni aspekti socioloških istraživanja prove- denih na otoku Rabu tijekom 2021. i 2022. godine te se ukazuje na rezultate drugih istraživanja vezanih uz kvalitetu života, partici- paciju i simboličku važnost baštine za osjećaj pripadnosti zajednici (u prostornom i simboličkom smislu). Analiziraju se rezultati istra- živanja otoka Raba, povijesnih jezgri gradova Raba i Dubrovnika te se naglašava koncepte prostorne i društvene segregacije kao širih fenomena kojima se u hrvatskom znanstvenom i javnom diskursu mora pridati važnost. U kontekstu suvremenih intenzivnih prostornih i društvenih transformacija, a sa svrhom očuvanja kvalitete života zajednice, autentičnosti, baštine, kulturnog i prirodnog krajolika, održivost nije „tema od znanstvenog interesa“ nego vitalna i egzistencijalna tema za opstojnost hrvatskih otočnih i drugih ugroženih zajed- nica. Stoga danas (jučer) zahtijeva izravno djelovanje znanosti u lokalnom kontekstu - s pogledom u budućnost!
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Arhitektura i urbanizam, Sociologija, Povijest umjetnosti