Pregled bibliografske jedinice broj: 1255686
Javni prostor i otočne budućnosti – kulturnoantropološka analiza plaže
Javni prostor i otočne budućnosti – kulturnoantropološka analiza plaže // Otočnost u suvremenom društvenom kontekstu - pogled u budućnost : knjiga sažetaka / Vukić, Jana (ur.).
Zagreb: Hrvatska akademija znanosti i umjetnosti ; Filozofski fakultet Sveučilišta u Zagrebu, 2023. str. 21-22 doi:10.17234/9789533790510 (predavanje, podatak o recenziji nije dostupan, sažetak, znanstveni)
CROSBI ID: 1255686 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Javni prostor i otočne budućnosti –
kulturnoantropološka analiza plaže
(Public Space and Island Futures – the Cultural
Anthropological Analysis of the Beach)
Autori
Škrbić Alempijević, Nevena
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Sažeci sa skupova, sažetak, znanstveni
Izvornik
Otočnost u suvremenom društvenom kontekstu - pogled u budućnost : knjiga sažetaka
/ Vukić, Jana - Zagreb : Hrvatska akademija znanosti i umjetnosti ; Filozofski fakultet Sveučilišta u Zagrebu, 2023, 21-22
ISBN
978-953-379-051-0
Skup
Otočnost u suvremenom društvenom kontekstu - pogled u budućnost
Mjesto i datum
Zagreb, Hrvatska, 20.02.2023
Vrsta sudjelovanja
Predavanje
Vrsta recenzije
Podatak o recenziji nije dostupan
Ključne riječi
otočnost, javni prostor, budućnost, plaža
(islandness, public space, future, beach)
Sažetak
Rad propituje koncept otočnosti iz etnološke i kulturnoantropološke perspektive, polazeći od značenja koja u otoke upisuju i praksi koje uz njih vezuju različiti društveni akteri. Autorica sučeljava različite nacionalne politike kojima se stvara dominantni otočni imaginarij sa življenim otočnim prostorom, odnosno s načinima na koje ga definiraju i koriste lokalni stanovnici u suvremenosti. U fokusu su analize javni prostori shvaćeni kao prostori otočne društvenosti. Autorica im pristupa kao odrazima političkih, ekonomskih i društvenih procesa, istaknutim točkama turističkog mapiranja koje često podliježu egzotizaciji i komodifikaciji, ali istodobno i kao planu na kojem se odvija svakodnevica, snažno obojana otočnom sezonalnošću. S obzirom na supostojanje raznorodnih, ponekad i sučeljenih strategija njegova stvaranja i korištenja, otočni se prostor tako ostvaruje kao mjesto prijepora, pogotovo u smislu (ograničavanja) njegove uključivosti i pristupa. Rasprava o javnoj dostupnosti otočnog prostora nužno obuhvaća dimenziju budućnosti, koja u prvi plan stavlja pitanje što bi otočni prostor trebao biti, u kojim bi se smjerovima trebao mijenjati i kako bi se trebao koristiti. U ovome se radu budućnosti pristupa kao „kulturnoj činjenici“ koja usmjerava ljudsko djelovanje (Appadurai). Veze između javnih prostora i otočnih budućnosti autorica sagledava kroz specifičnu prizmu, usmjeravanjem na prostor plaže. Plaži pritom pristupa kao simboličkom mjestu na kojem se gradi prepoznatljivost destinacije na turističkom tržištu, a koje je istodobno temelj za konstrukciju lokalnih i regionalnih identiteta. Definicija plaže kao javnog prostora razmatra se u svjetlu aktualne rasprave o Zakonu o pomorskom dobru i morskim lukama Republike Hrvatske, reakcija i akcija na otocima koje je prijedlog tog zakona potaknuo. Analiza se oslanja na studiju slučaja Zlatnog râta pokraj Bola na otoku Braču, plaže koja se u turističkom i popularnom diskursu redovito definira kao simbol Jadrana.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Etnologija i antropologija
POVEZANOST RADA
Projekti:
HRZZ-IP-IPS-2020-01-7010 - Urbane budućnosti: zamišljanje i aktiviranje mogućnosti u nemirnim vremenima (Gulin Zrnić, Valentina, HRZZ - 2020-01) ( CroRIS)
Ustanove:
Filozofski fakultet, Zagreb
Profili:
Nevena Škrbić Alempijević
(autor)