Pretražite po imenu i prezimenu autora, mentora, urednika, prevoditelja

Napredna pretraga

Pregled bibliografske jedinice broj: 1255175

Prenatalna komunikacija za izražavanje ljubavi i prihvaćanja predrođenčetu


Hodžić, Petar-Krešimir
Prenatalna komunikacija za izražavanje ljubavi i prihvaćanja predrođenčetu // Pohod: tromjesečnik Udruge Hrvatska za život, (2023), 13; 11-12 (podatak o recenziji nije dostupan, osvrt, ostalo)


CROSBI ID: 1255175 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca

Naslov
Prenatalna komunikacija za izražavanje ljubavi i prihvaćanja predrođenčetu
(Prenatal communication to express love and acceptance to the preborn)

Autori
Hodžić, Petar-Krešimir

Izvornik
Pohod: tromjesečnik Udruge Hrvatska za život (2706-5197) (2023), 13; 11-12

Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Radovi u časopisima, osvrt, ostalo

Ključne riječi
prenatalna komunikacija, trudnoća, prenatalni razvoj
(prenatal communication, pregnancy, prenatal development)

Sažetak
U sklopu ovoga teksta nije nam namjera baviti se komunikologijom, nego promišljati o početcima komunikacije koje doživljava svako ljudsko biće tijekom rasta i razvoja u majčinoj utrobi u okviru toga prvotnog ljudskog zajedništva dviju osoba. Polazimo od toga da je svako dijete ponajprije Božje dijete, svako je Božji dar darovan roditeljima na privremeno čuvanje i skrb. Jednako tako kao što život ljudske jedinke počinje začećem, tako i majčinstvo odnosno očinstvo počinju začećem, što podrazumijeva duhovne, psihičke i tjelesne sastavnice. Posviješćivanje te činjenice predstavlja proticaj roditeljima da od samog početka krenu uvježbavati i koristiti vještine prenatalnog roditeljstva kako bi što prije uspostavili kvalitetnu prenatalnu privrženost. Pritom je potrebno uvažavati znanstvene spoznaje o rastu i razvoju prednovorođenčeta i ravnati se prema njima. To je olakšano suvremenim tehnološkim dostignućima poput 4D ultrazvuka koji uz pomoć snažnih računala uz tri prostorne dimenzije omogućuje praćenje predrođenčetovih reakcija i ponašanja u stvarnom vremenu. Dokazano je tako da se od samog početka života već na molekularnoj razini događa komunikacije između majke i djeteta koja uvjetuje daljnje procese razvoja, ali i ugnježđivanja u sluznicu maternice. Također, važno je spoznati da čovjekova osjetila ne funkcioniraju na način da prilikom rođenja netko od nazočnih pritisne odgovarajuće sklopke i da se osjetila odjednom uključe, već se ona kontinuirano razvijaju tijekom trudnoće. Ona koja su evolucijski starija, jednostavnija i egzistencijalno značajnija poput dodira, okusa i mirisa počinju se razvijati već s nekoliko tjedana od začeća i još tijekom trudnoće dostižu visoku razinu funkcionalnosti.

Izvorni jezik
Hrvatski

Znanstvena područja
Kliničke medicinske znanosti



POVEZANOST RADA


Citiraj ovu publikaciju:

Hodžić, Petar-Krešimir
Prenatalna komunikacija za izražavanje ljubavi i prihvaćanja predrođenčetu // Pohod: tromjesečnik Udruge Hrvatska za život, (2023), 13; 11-12 (podatak o recenziji nije dostupan, osvrt, ostalo)
Hodžić, P. (2023) Prenatalna komunikacija za izražavanje ljubavi i prihvaćanja predrođenčetu. Pohod: tromjesečnik Udruge Hrvatska za život, (13), 11-12.
@article{article, author = {Hod\v{z}i\'{c}, Petar-Kre\v{s}imir}, year = {2023}, pages = {11-12}, keywords = {prenatalna komunikacija, trudno\'{c}a, prenatalni razvoj}, journal = {Pohod: tromjese\v{c}nik Udruge Hrvatska za \v{z}ivot}, number = {13}, issn = {2706-5197}, title = {Prenatalna komunikacija za izra\v{z}avanje ljubavi i prihva\'{c}anja predro\djen\v{c}etu}, keyword = {prenatalna komunikacija, trudno\'{c}a, prenatalni razvoj} }
@article{article, author = {Hod\v{z}i\'{c}, Petar-Kre\v{s}imir}, year = {2023}, pages = {11-12}, keywords = {prenatal communication, pregnancy, prenatal development}, journal = {Pohod: tromjese\v{c}nik Udruge Hrvatska za \v{z}ivot}, number = {13}, issn = {2706-5197}, title = {Prenatal communication to express love and acceptance to the preborn}, keyword = {prenatal communication, pregnancy, prenatal development} }




Contrast
Increase Font
Decrease Font
Dyslexic Font