Pregled bibliografske jedinice broj: 1253915
Neki aspekti zelene kemije kao doprinos zaštiti okoliša - primjena u sintezi heterociklickih spojeva
Neki aspekti zelene kemije kao doprinos zaštiti okoliša - primjena u sintezi heterociklickih spojeva // Prva stručna konferencija Klimatski neutralne tehnologije u sklopu projekta STEM Škola u prirodi / Gaizvoda Kraljević, Tatjana ; Hranjec, Marijana (ur.).
Zagreb: Fakultet kemijskog inženjerstva i tehnologije Sveučilišta u Zagrebu, 2022. str. 1-1 (pozvano predavanje, podatak o recenziji nije dostupan, sažetak, stručni)
CROSBI ID: 1253915 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Neki aspekti zelene kemije kao doprinos zaštiti
okoliša - primjena u sintezi heterociklickih spojeva
(Some aspects of green chemistry as contribution to
environmental protection-application in
heterocyclic compounds synthesis)
Autori
Molnar, Maja
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Sažeci sa skupova, sažetak, stručni
Izvornik
Prva stručna konferencija Klimatski neutralne tehnologije u sklopu projekta STEM Škola u prirodi
/ Gaizvoda Kraljević, Tatjana ; Hranjec, Marijana - Zagreb : Fakultet kemijskog inženjerstva i tehnologije Sveučilišta u Zagrebu, 2022, 1-1
ISBN
978-953-6470-97-6
Skup
1. stručna konferencija Klimatski neutralne tehnologije u sklopu projekta STEM Škola u prirodi
Mjesto i datum
Zagreb, Hrvatska, 08.02.2023. - 10.02.2023
Vrsta sudjelovanja
Pozvano predavanje
Vrsta recenzije
Podatak o recenziji nije dostupan
Ključne riječi
zelena kemija ; heterociklički spojevi ; zaštita okoliša
(green chemistry ; heterocyclic compounds ; environmental protection)
Sažetak
Ubrzani rast populacije koji prati povećana potrošnja i proizvodnja dobara uzrokuje i sve veće ekološko opterećenje okoliša. U težnji da zadovolje apetite populacije, proizvodni procesi povećavaju svoje kapacitete, što posredno ima negativne učinke na okoliš. U jeku takvog brzorastućeg fenomena ubrzane proizvodnje, danas se naglasak sve više stavlja na zaštitu okoliša i zelene proizvodne i ostale procese. Uz ostale, kemijska i farmaceutska industrija primijenjuju velike količine štetnih organskih lakohlapljivih otapala, koja se na kraju procesa odlažu u otpad. Osim otapala, nastoji se racionalizirati i upotreba štetnih toksičnih katalizatora i reagenasa općenito, te dizajn samog kemijskog procesa. Današnji pristup smanjenja štetnih utjecaja u kemijskim procesima se uvelike temelji na načelima zelene kemije objavljenim od strane Paul T. Anastasa i Johna C. Warnera 1998. g. Prema načelima zelene kemije i sinteza heterocikličih spojeva se nastoji što više prilagoditi navedenim principima, a radovi mnogih autora svjedoče vrlo efikasnoj primjeni i izvrsnim rezultatima. Mnoštvo autora dokazalo je da su neki procesi zelene sinteze heterocikličkih spojeva efikasniji od konvencionalnog pristupa, što zaista utire put novoj generaciji procesa s većom efikasnošću i manjim negativnim utjecajem na okoliš.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Kemija, Prehrambena tehnologija