Pregled bibliografske jedinice broj: 1253680
Djelovanje obiteljskih odnosa na doživljaj kvalitete života u starijoj životnoj dobi
Djelovanje obiteljskih odnosa na doživljaj kvalitete života u starijoj životnoj dobi // Zbornik sažetaka 7. Konferencija socijalnih radnika
Opatija, Hrvatska, 2016. str. 63-63 (predavanje, domaća recenzija, sažetak, znanstveni)
CROSBI ID: 1253680 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Djelovanje obiteljskih odnosa na doživljaj
kvalitete života u starijoj životnoj dobi
(The effect of family relationships on the experience
of quality of life in older age)
Autori
Zeman Jazvić, Marina ; Vahtar, Dorijan. ; Vrban, Ines ; Rusac, Silvija ; Despot Lučanin, Jasminka ; Radica, Sanja. ; Spajić-Vrkaš, Vedrana.
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Sažeci sa skupova, sažetak, znanstveni
Izvornik
Zbornik sažetaka 7. Konferencija socijalnih radnika
/ - , 2016, 63-63
Skup
7. Konferencija socijalnih radnika “Sigurna obitelj – stabilno društvo: Obitelj u fokusu socijalnog rada”
Mjesto i datum
Opatija, Hrvatska, 12.10.2016. - 14.10.2016
Vrsta sudjelovanja
Predavanje
Vrsta recenzije
Domaća recenzija
Ključne riječi
Starije osobe ; Doživljaj kvalitete života ; Obiteljski odnosi
(elderly people ; experience of quality of life, family relationships)
Sažetak
Jedan od ciljeva istraživanja „Narativi o dostojanstvu u starijoj životnoj dobi“ bio je utvrditi djeluju li obiteljski odnosi na doživljaj kvalitete života starijih osoba i ako da, na koji način? U istraživanju je sudjelovalo 30 osoba starije životne dobi (od 70 do 90 godina) koje žive u svom kućanstvu, odnosno u domovima za starije i nemoćne osobe na području Grada Zagreba. Istraživanje je kvalitativno i narativno, što znači da se fokusira na priče, odnosno cjelovite iskaze intervjuiranih osoba. Prilikom obrade i analize kvalitativnih podataka korištena je analiza sadržaja, a jedinica analize bili su intervjui. Rezultati provedene analize pokazali su da obiteljski odnosi mogu djelovati pozitivno i negativno na doživljaj kvalitete života u starijoj dobi. Odnosi koji djeluju pozitivno su: (i) obiteljska potpora (financijska potpora, dodatna pomoć i skrb, redovite posjete) ; (ii) kvalitetni odnosi s unucima (sudjelovanje u odgoju i podizanju unuka, redoviti kontakti s unucima i darivanje unuka) ; (iii) skrb starije osobe za teško bolesnog člana obitelji. Odnosi za koje se pokazalo da negativno djeluju na doživljaj kvalitete života su: (i) potpuni izostanak kontakta s bliskim članom/članovima obitelji ; (ii) nezadovoljavajući odnos i kontakt s bliskim članovima obitelji (nedovoljna bliskost i neprihvaćanje) ; (iii) smrt bliskog člana obitelji (smrt bračnog druga u starosti, smrt djeteta u starosti i smrt većine ili svih članova bliže obitelji) ; (iv) nasilje u obitelji (verbalno, psihičko, ekonomsko i fizičko). Razvod u starijoj životnoj dobi je posebna kategorija obiteljskih odnosa koja na doživljaj kvalitete života ima podjednako pozitivno i negativno djelovanje. Elementi razvoda koji djeluju pozitivno su slobodniji život, odsustvo obiteljskog nasilja i povoljnija financijska situacija, dok su negativni elementi razorena obitelj i izostanak kontakta s pojedinim članovima obitelji.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Socijalne djelatnosti, Interdisciplinarne društvene znanosti
POVEZANOST RADA
Ustanove:
Filozofski fakultet, Zagreb
Profili:
Ivan Vrban
(autor)
Vedrana Spajić-Vrkaš
(autor)
Jasminka Despot-Lučanin
(autor)
Dorijan Vahtar
(autor)