Pregled bibliografske jedinice broj: 1253463
Sestrinski vjestnik: glasilo Društva diplomiranih sestara Nezavisne Države Hrvatske, 1942. – 1945.
Sestrinski vjestnik: glasilo Društva diplomiranih sestara Nezavisne Države Hrvatske, 1942. – 1945. // Acta medico-historica Adriatica : AMHA, 20 (2022), 2; 215-236 (domaća recenzija, članak, stručni)
CROSBI ID: 1253463 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Sestrinski vjestnik: glasilo Društva diplomiranih
sestara Nezavisne Države Hrvatske, 1942. – 1945.
(Nursing journal: journal of the Graduate nurses
association of the Independent State of Croatia,
1942-1945)
Autori
Franković, Sanda ; Čuljak, Martina
Izvornik
Acta medico-historica Adriatica : AMHA (1334-6253) 20
(2022), 2;
215-236
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Radovi u časopisima, članak, stručni
Ključne riječi
Sestrinski vjestnik/vjesnik ; Društvo diplomiranih sestara NDH ; sestre pomoćnice ; medicinske sestre ; povijest sestrinstva
(Nursing Journal ; Graduate Nurses Association NDH ; history of nursing ; nurses)
Sažetak
Osnutak Škole za sestre pomoćnice u Zagrebu 1921. označio je početak profesionalizacije sestrinstva u Hrvatskoj. Sestre pomoćnice ubrzo osnivaju strukovno udruženje i pokreću stručno glasilo. U prosincu 1932. izdaju prvi časopis na području tadašnje države, Vjesnik Sekcije za Savsku banovinu Jugoslavenskoga društva diplomiranih sestara pomoćnica. Izašao je samo jedan broj nakon čega u siječnju 1933. dolazi do promjene naziva časopisa u Sestrinsku riječ, koja izlazi do 1940. Nakon stanke od dvije godine, 1942. počinje se izdavati Sestrinski vjestnik (dalje Sestrinski vjesnik) koji izlazi zaključno s prvim brojem časopisa 1945. Prilozi u časopisu analizirani su s obzirom na stalne i povremene rubrike kojima su pripadali ili s obzirom na teme koje su obrađivali. Prilozi su objavljivani u sedam stalnih rubrika i jednoj povremenoj. Stalne rubrike bile su: Sestre nam pišu, Iz družtva, Iz uredništva, Promjene u službi kod sestara Glavnog ravnateljstva za zdravstvo, Mi čitamo, Zrnca i Sa kućnih posjeta, a povremena rubrika je Što drugi pišu. Ostali prilozi grupirani su tematski, prema sadržaju koji obrađuju, na sljedeće teme: položaj sestara u državi, sestrinsko zvanje, sestra kao promicatelj socijalne medicine i rad u institucijama, rad sestara na selu, zaštita žene (majke) i djeteta, bolesti i ozljede te priče iz sestrinske prakse. Autori većine priloga su sestre, a priloge o bolestima i ozljedama pišu liječnici.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Povijest
Citiraj ovu publikaciju:
Časopis indeksira:
- Web of Science Core Collection (WoSCC)
- Emerging Sources Citation Index (ESCI)
- MEDLINE