Pregled bibliografske jedinice broj: 1251116
Dobit društveno korisnog učenja iz perspektive budućih socijalnih radnika
Dobit društveno korisnog učenja iz perspektive budućih socijalnih radnika // Ljetopis socijalnog rada, 29 (2022), 2; 285-303 doi:10.3935/ljsr.v29i2.463 (domaća recenzija, prethodno priopćenje, znanstveni)
CROSBI ID: 1251116 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Dobit društveno korisnog učenja iz perspektive
budućih socijalnih radnika
(Benefits of service-learning from the perspective of
future social workers)
Autori
Majdak, Marijana ; Modić Stanke, Koraljka
Izvornik
Ljetopis socijalnog rada (1846-5412) 29
(2022), 2;
285-303
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Radovi u časopisima, prethodno priopćenje, znanstveni
Ključne riječi
projekti društveno korisnog učenja, studenti socijalnog rada, dobiti, zadovoljstvo, refleksija
(service-learning projects, social work students, profit, satisfaction, reflection)
Sažetak
Društveno korisno učenje (DKU) inovativna je metoda bazirana na iskustvenom učenju čijom je implementacijom u obrazovni sustav moguće ostvariti brojne dobrobiti za akademsku i društvenu zajednicu. Cilj istraživanja prikazanog ovim radom bio je ispitati percipirane dobiti DKU- a kod studenata socijalnog rada (N = 23) uslijed pilot-provedbe izbornog DKU kolegija na prvoj godini studija. Postavljena su tri istraživačka pitanja vezana uz studentsku percepciju dobitaka od sudjelovanja u projektima DKU- a za različite aktere u projektu, samoprocjenu zadovoljstva pojedinim elementima DKU-a te prijedloge za unaprjeđenje kolegija. Istraživačka pitanja razrađena su u anketi primijenjenoj po završetku kolegija ; odgovori na pitanja otvorenog tipa obrađeni su metodom kvalitativne analize sadržaja, a odgovori na pitanja zatvorenog tipa kvantitativnom analizom podataka. Prema rezultatima, studenti prvenstveno prepoznaju brojne dobiti DKU-a za njih same na osobnoj i profesionalnoj razini, ali percipiraju i niz dobiti za korisnike, udruge i širu zajednicu. Nadalje, studenti su jako zadovoljni različitim elementima DKU-a te smatraju da im je omogućilo bolje upoznavanje prakse socijalnog rada. I, konačno, studenti predlažu (još) veći naglasak na pripremi i osmišljavanju projekata te na radu u udruzi/zajednici, kao i više refleksija usmenim putem. Rezultati govore u prilog povećanju kvota na DKU kolegiju i/ili implementaciji DKU-a na više kolegija na početku studija.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Socijalne djelatnosti, Obrazovne znanosti (psihologija odgoja i obrazovanja, sociologija obrazovanja, politologija obrazovanja, ekonomika obrazovanja, antropologija obrazovanja, neuroznanost i rano učenje, pedagoške discipline)
POVEZANOST RADA
Projekti:
EK-Erasmus+-VS/2020/0265 - Europsko sveučilište postindustrijskih gradova (UNIC) (Koprić, Ivan, EK ) ( CroRIS)
Ustanove:
Pravni fakultet, Zagreb
Citiraj ovu publikaciju:
Časopis indeksira:
- Web of Science Core Collection (WoSCC)
- Social Science Citation Index (SSCI)
- SCI-EXP, SSCI i/ili A&HCI
- Scopus