Pregled bibliografske jedinice broj: 1250579
Proizvodnja i karakterizacija funkcionalnog filamenta od PE-LD/TiO2 i PE- LD/TiO2/CNT kompozita
Proizvodnja i karakterizacija funkcionalnog filamenta od PE-LD/TiO2 i PE- LD/TiO2/CNT kompozita, 2022., diplomski rad, preddiplomski, Zagreb
CROSBI ID: 1250579 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Proizvodnja i karakterizacija funkcionalnog filamenta od PE-LD/TiO2 i PE-
LD/TiO2/CNT kompozita
(Production and characterization of functional filament from PE-LD/TiO2
and PE-LD/TiO2/CNT composites)
Autori
Žaja, Korina
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Ocjenski radovi, diplomski rad, preddiplomski
Mjesto
Zagreb
Datum
23.09
Godina
2022
Stranica
51
Mentor
Vrsaljko, Domagoj
Neposredni voditelj
Marković, Marijan-Pere
Ključne riječi
filament, ekstruder, kompozit, aditivna proizvodnja, 3D-ispis
(filament, extruder, composite, additive manufacturing, 3D-printing)
Sažetak
Aditivna proizvodnja (engl. additive manufacturing) čini jedan dio proizvodnog strojarstva kojemu je krajnji cilj izrada predmeta nanošenjem čestica u tankim slojevima. Kako bi dobili konačni proizvod, potrebno je konstruirati trodimenzionalni model računalnim programima za modeliranje ili digitalizirati već postojeći objekt. Cilj ovog rada bio je uspješno proizvesti funkcionalni filament promjera 1, 75 mm koji će se moći koristiti za izradu dijelova reaktora za fotokatalitičku razgradnju onečišćivala. Smjesa za ekstrudiranje pripremljena je metodom suhog miješanja (engl. dry blending) tako što su granule polietilena niske gustoće (PE-LD) pomiješane s titanijevim dioksidom (TiO2) te ugljikovim nanocjevima (CNT) u raznim omjerima. Dobivenu smjesu prethodno je potrebno ekstrudirati na dvopužnom ekstruderu, zatim slijedi usitnjavanje te ekstrudiranje na jednopužnom ekstruderu. Dodan je CNT do 0, 25 %, a TiO2 do 15 % masenog udjela. Karakterizacija dobivenog filamenta provedena je diferencijalnom pretražnom kalorimetrijom (DSC), termogravimetrijskom metodom (TGA) i vlačnim testom. Epruveta za kidalicu dizajnirana je u programu za računalno potpomognuti dizajn (CAD) te je nakon dizajniranja ispisana 3D-pisačem. Završno, optimirani su uvjeti 3D-ispisa na temelju najuspješnijeg ispisa epruvete koja je bila pogodna za kidalicu. Kao rezultat uspješno su proizvedene tri epruvete od svakog uzorka kompozita i tri epruvete uzorka od čistog PE-LD-a. Diferencijalnom pretražnom kalorimetrijom nije uočen pravilan trend promjene tališta dodatkom punila. Termogravimetrijskom analizom ustanovljeno je da stvarni maseni udio punila u uzorku nije jednak onom umiješanom, te da se dodatkom punila povećava potrebna temperatura za početak razgradnje mase uzorka. Rezultati dobiveni vlačnim testom ispitivanjem na kidalici nemaju pravilan trend promjene rastezne čvrstoće dodatkom punila.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Kemijsko inženjerstvo, Temeljne tehničke znanosti, Interdisciplinarne tehničke znanosti
POVEZANOST RADA
Projekti:
MZO-KK.01.1.1.04.0006 - Otpad i Sunce u službi fotokatalitičke razgradnje mikroonečišćivala u vodama (OS-Mi) (Grčić, Ivana; Vrsaljko, Domagoj; Gajović, Andreja; Brnardić, Ivan, MZO - KK.01.1.1.04) ( CroRIS)
Ustanove:
Fakultet kemijskog inženjerstva i tehnologije, Zagreb