Pregled bibliografske jedinice broj: 1249791
Virtualna suradnja – suradnja bez granica
Virtualna suradnja – suradnja bez granica // Peti Hrvatski iseljenički kongres Izazovi i perspektive zajedništva, 30. lipnja - 3. srpnja 2022., Mostar. Program Kongresa / Knjiga sažetaka / Trošelj Miočević, Tanja ; Lemić, Vlatka (ur.).
Zagreb: Centar za istraživanje hrvatskog iseljeništva, 2022. str. 50-50 (predavanje, domaća recenzija, sažetak, znanstveni)
CROSBI ID: 1249791 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Virtualna suradnja – suradnja bez granica
(Virtual collaboration - collaboration without
borders)
Autori
Kuzman Šlogar, Koraljka
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Sažeci sa skupova, sažetak, znanstveni
Izvornik
Peti Hrvatski iseljenički kongres Izazovi i perspektive zajedništva, 30. lipnja - 3. srpnja 2022., Mostar. Program Kongresa / Knjiga sažetaka
/ Trošelj Miočević, Tanja ; Lemić, Vlatka - Zagreb : Centar za istraživanje hrvatskog iseljeništva, 2022, 50-50
Skup
5. Hrvatski iseljenički kongres: Izazovi i perspektive zajedništva
Mjesto i datum
Mostar, Bosna i Hercegovina, 30.06.2022. - 03.07.2022
Vrsta sudjelovanja
Predavanje
Vrsta recenzije
Domaća recenzija
Ključne riječi
digitalne platforme ; znanstvena i kulturna baština ; suradnja ; umrežavanje ; Znameniti.hr
(digital platforms ; scientific and cultural heritage ; cooperation ; networking ; Znameniti.hr)
Sažetak
Digitalne su platforme ključna točka digitalne transformacije kulturnih i znanstvenih institucija. Znanstvena i kulturna baština koja je donedavno bila namijenjena relativno rijetkim namjernicima i ograničeno dostupna sada postaje virtualno dostupna u gotovo bilo kojem kutku svijeta upravo zahvaljujući digitalnoj tranziciji institucija koje je čuvaju u svojim arhivima. Izravan je pristup globalnoj publici ujedno doveo i do novih oblika suradnji i predstavljanja sadržaja. Ne samo da se omogućio lakši pristup i povećala vidljivost digitalizirane i digitalne baštine nego je ona i postala poveznicom putem koje se danas umrežavaju pojedinci i institucije na nacionalnoj i međunarodnoj razini. Shodno tomu, kulturna politika i potpora koju Europska komisija pruža ovim sektorima, zauzimajući se za njegovanje, održavanje i promicanje kulturnih i baštinskih vrijednosti, jezika i znanja, ima za cilj postizanje većeg jedinstva i povezanosti zemalja članica te očuvanje nasljeđa. Podupiru se aktivnosti prekogranične suradnje i umrežavanja za sve kulturne i kreativne sektore te se sufinanciraju važne platforme i mreže. Kao jedan od uspješnih primjera međuinstitucionalne, nacionalne i prekogranične suradnje koji je već ostvario značajne rezultate, a nosi i potencijal za daljnje širenje i promoviranje hrvatske i svjetske baštine predstavit će se suradnički portal Znameniti.hr.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Informacijske i komunikacijske znanosti, Etnologija i antropologija, Interdisciplinarne humanističke znanosti
POVEZANOST RADA
Ustanove:
Institut za etnologiju i folkloristiku, Zagreb
Profili:
Koraljka Kuzman Šlogar
(autor)